Pigmentacija, bore, suha i masna koža, podočnjaci, akne, evo što pomaže
Donosimo ti savjete doktorice Leslie Baumann, američke dermatologinje i autorice knjige Cosmetic Dermatology: Principles and Practice.
Pigmentacija
Hiperpigmentacija može biti pokazatelj nedostatka vitamina, posebno B12. Hrana životinjskog podrijetla bogata je ovim vitaminom, ali ako ju ne jedeš, postoje i drugi načini koji će ti pomoći.
Vitamini C i E te antioksidanti poput elaginske kiseline i ekstrakta sjemenki grožđa mogu ti pomoći da se riješiš pigmentnih mrlja. Te korisne elemente u velikim količinama možeš pronaći u citrusima, jagodama, kiviju, rajčici i šipku.
Masna koža
Hrana s visokim glikemijskim indeksom povećava produktivnost lojnih žlijezda. Kao rezultat, one tada proizvode više ulja za kožu, koje je neophodno za vlaženje. Zato koža ponekad može imati taj masni sjaj. No, kako mu stati na kraj?
Kozmetika će te samo privremeno spasiti od masnog sjaja, dok prehrana bogata vitaminom A može značajno smanjiti razinu proizvodnje ulja. Osim toga, takva je hrana zaista ukusna i jednostavna - probaj samo mango, mrkvu, žumanjak, suhe marelice, špinat i batat. Također, jedi manje bijelog kruha, krumpira i makarona od pšenice.
Akne
Za akne, kao i za masnu kožu, ponovno je kriva hrana s visokim glikemijskim indeksom. Lojne žlijezde postaju aktivnije, što dovodi do začepljenih pora gdje se bakterije brže razmnožavaju i uzrokuju upalu.
Posebna dijeta može ti pomoći u rješavanju problema s aknama. Najvažnije što trebaš je jesti više hrane s višestruko nezasićenim masnim kiselinama koje smiruju upalu. Jednostavno rečeno, jedi voće, povrće, orašaste plodove, orahe, sjemenke lana, laneno ulje, morske alge i plodove mora.
Suha koža
Suhoća kože ukazuje na nedostatak kolesterola i višak vitamina E u tijelu. Prvi razlog uglavnom vrijedi za vegane i neke vegetarijance, jer su najveći izvori kolesterola riba i meso, prenosi Bright Side.
Stoga, povećaj koncentraciju mononezasićenih masnih kiselina u prehrani, poput graha, algi, jaja, soje, avokada, kikirikija i drugih vrsta orašastih plodova. Ako nisi vegetarijanac, pokušaj redovito jesti meso i ribu. Najbolje opcije su losos, skuša i pastrva.
Bore
Alkohol uzrokuje dehidraciju, što dovodi do pojave bora. Nadalje, šećer odnosno njegova pretjerana konzumacija može biti još jedan razlog preranog starenja kože pošto glukoza koju sadrži šećer čini kožu manje podatnom.
Prije više od 10 godina američki su istraživači otkrili da antioksidanti mogu kožu učiniti mlađom. Primjerice, ako svakodnevno jedeš hranu koja sadrži soju, znakovi starenja kože bit će gotovo nevidljivi. Također se njome možeš riješiti bora oko očiju.
Istraživanje je pokazalo da su bore manje uočljive među ljudima iz Švedske, što je posljedica dobre prehrane. Šveđani jedu puno lisnatog povrća, špinata, šparoga, celera, patlidžana, češnjaka i luka, a gotovo da ne jedu crveno meso, šećer, maslac, margarin, mlijeko i druge mliječne proizvode.
Podočnjaci
Pogrešno je vjerovati da su podočnjaci oko očiju samo pokazatelj nedostatka sna. Oni mogu biti simptom ozbiljne bolesti: alergija ili neke intolerancija na hranu koja dovodi do upale i potamnjenja područja oko očiju.
Za početak trebala bi se testirati na intoleranciju na hranu. Dok čekaš rezultate ispitivanja, iz svoje prehrane izuzmi sve potencijalno opasne proizvode - na primjer, hranu koja sadrži laktozu. Uključujući mliječne proizvode, kruh, čips, instant kavu, instant juhe i umjetna sladila, prenosi Bright Side.
Ako nisi alergični na ništa, podočnjaci mogu biti znak dehidracije. Stoga, pobrini se da piješ dovoljno vode i ne piješ previše kave.
Također bi trebala u prehranu uključiti hranu koja sadrži željezo. Takva hrana povećava razinu hemoglobina, a njen primjer jest crveno meso, tuna, žumanjci i heljda.