Kate Middleton kaže da je njezin rak u remisiji: "I dalje ostajem usredotočena na oporavak"
"Olakšanje je sada biti u remisiji i ostajem usredotočena na oporavak", rekla je princeza u poruci. “Kao što svatko tko je doživio dijagnozu raka zna, potrebno je vrijeme za prilagodbu na novu normalu. Međutim, radujem se ispunjenoj godini koja je pred nama”.
Ovo je prvi put da je princeza podijelila informacije o svojoj prognozi otkako je prošle godine objavila da ima rak. No, nije otkrila o kojoj je vrsti raka riječ.
Princezina borba s rakom
Catherine je podijelila vijest o svojoj dijagnozi raka u ožujku 2024. U video izjavi podijeljenoj na društvenim mrežama otkrila je da je u siječnju bila na operaciji abdomena koja je otkrila prisutnost raka te da je primala preventivnu kemoterapiju kao liječenje. Te iste godine je u rujnu objavila da je završila kemoterapiju.
Kemoterapija se često razmatra kada tumori počnu rasti ili se širiti tijelom. Takozvana preventivna kemoterapija, koja se naziva i adjuvantna kemoterapija, često se koristi za liječenje raka koji preostane nakon operacije uklanjanja tumora, piše Everyday Health.
Izgledi za preživljavanje raka dramatično su se poboljšali u posljednjih 50 godina
Remisija je češća kada se pacijentima dijagnosticira tumor u ranom stadiju, koji je obično manji i lakši za liječenje, prema klinici Cleveland. Iako se događa rjeđe, remisija je još uvijek moguća i kada se pacijentima dijagnosticiraju tumori u kasnom stadiju, kada su veći ili su se dalje proširili.
Danas otprilike sedam od 10 pacijenata oboljelih od raka preživi najmanje pet godina nakon dijagnoze, u usporedbi sa samo oko polovice pacijenata 1970-ih, kaže za Everyday Health dr. Frank Penedo, profesor i direktor odjela za preživljavanje raka i podržavajuću njegu u Sylvester Comprehensive Cancer Centar na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Miami Miller na Floridi.
"Rak sve više i više postaje kronično stanje koje se može kontrolirati", dodaje Penedo. "Napredak u ranom otkrivanju i liječenju zaslužan je za veliki dio ovog uspjeha, ali ostaje još mnogo posla za rješavanje brojnih izazova koji proizlaze iz iskustva preživljavanja".
Što je znači da je rak u remisiji?
Općenito govoreći, rak je u remisiji kada su znakovi i simptomi tumora smanjeni liječenjem, prema američkom Nacionalnom institutu za rak (NCI). Remisija može biti djelomična, što znači da se rak smanjio ili prestao rasti, ili potpuna, što znači da su svi znakovi raka nestali.
"Nakon operativnog zahvata i provedenog sistemskog onkološkog liječenja rade se radiološke kontrole. Ukoliko nema znakova lokalne ili proširene bolesti, smatra se da je bolest pod kontrolom i da je bolesnik dobro reagirao na provedeno liječenje te se provode dalje samo kontrole. Stanje u kojem je bolest stabilna se naziva remisijom. Jednostavno rečeno to je stanje mirovanja bolesti koje može trajati od nekoliko mjeseci pa do nekoliko godina", objasnila je za 24sata dr. med. Jasna Marušić, voditeljica tima za liječenje tumora dojke Klinike za tumore KBC Rijeka.
Može li se rak izliječiti?
Liječnici ponekad kažu da su pacijenti koji ostanu u potpunoj remisiji najmanje pet godina izliječeni jer se većina karcinoma koji se ponovno pojave, pojave unutar tog vremenskog okvira, prema NCI-ju. Ali rak se još uvijek može vratiti nakon što prođe više vremena, zbog čega se ne može sa sigurnošću reći da je rak izliječen, čak i kada je remisija trajala mnogo godina, dodaju iz NCI-ja.
"I dalje se provode periodični kontrolni pregledi i obrada, jer biti u remisiji ne znači nužno da je rak nestao", dodala je dr. Marušić.
Čak i u remisiji, nuspojave kemoterapije ostaju
Kasni učinci kemoterapije, prema klinici Mayo, mogu uključivati:
- Probleme sa zubima
- Ranu menopauza
- Gubitak sluha
- Probleme sa srcem
- Povećan rizik od drugih vrsta raka
- Neplodnost
- Gubitak okusa
- Bolest pluća
- Oštećenje živaca
- Probleme s pamćenjem
- Osteoporozu
- Probleme s probavom
- Smanjen kapacitet pluća
Osim ovih fizičkih učinaka liječenja raka, pacijenti u remisiji također mogu iskusiti širok raspon emocija, budući da se opetovano podvrgavaju testiranju kako bi se vidjelo je li se rak vratio, kaže Penedo. "Razumljivo je da to može dovesti do povišene razine tjeskobe i straha", kaže Penedo. “Upravljanje neizvjesnošću hoće li se rak vratiti ili se vratio može biti emocionalno uznemirujuće”.
Kako osobe koje su preživjele rak mogu zaštititi svoju dobrobit
Ovo su neke strategije koje klinika Cleveland preporučuje za pomoć osobama koje su preživjele rak u upravljanju svojim fizičkim i mentalnim zdravljem:
- Razgovarajte sa svojim liječnikom. Vaš onkolog može vam pomoći razumjeti vašu prognozu i što možete očekivati dok ste u remisiji, tako da znate kako pratiti moguće znakove da se rak vraća.
- Povežite se s preživjelima. Postoje razne grupe podrške s ljudima koji se oporavljaju od raka ili su ga preživjeli, a mogu vam pomoći da prođete kroz izazove s kojima se suočavate.
- Posjetite nutricionista. Zdrava, uravnotežena prehrana koja je prilagođena vašim specifičnim potrebama tijekom remisije može biti korisna i za vaše fizičko i mentalno zdravlje.
- Lagano vježbajte. Tjelesna aktivnost nakon liječenja raka može ublažiti stres i izgraditi snagu i izdržljivost koje ste možda izgubili tijekom liječenja raka.
- Odmorite se. Rak i liječenje tumora mogu biti teški za vaše tijelo, a spavanje može pomoći u oporavku.