Kako zdravo smršavjeti nakon izolacije?
Budući da nam se bliži ljeto i polagano popuštaju mjere protiv korone, sada je pravo vrijeme za obračunavanje s kilogramima koje ste eventualno nakupili. Slijedi nekoliko savjeta koji, uz razumnu i raznoliku prehranu, mogu pomoći.
Eliminirajte iz prehrane brašna od žitarica
Svi već dobro znamo da bi za vitku liniju trebali iz prehrane izbaciti hranu bogatu šećerom, alkohol i brzu hranu. Taj savjet i dalje stoji, no probajte iz prehrane, barem na neko vrijeme, izbaciti i svu hranu u kojoj se nalaze brašna od žitarica. Ova strategija može pomoći održati stabilnu razinu šećera u krvi, što znači i manje napadaja gladi.
Večera neka bude lagana
Kada govorimo o strategijama koje daju po stas željene rezultate, jedna od važnijih je „oskudna“, ali ujedno i hranjiva večera. Tu je najbolji izbor posegnuti za hladno – toplim salatama načinjenim od svježeg povrća u kombinaciji s kuhanim ili pirjanim mesom piletine, ribe ili pak morskih plodova. Pritom salatu treba tek lagano začiniti, žličicom maslinovog ulja i limunovim sokom te cijelom paletom biljnih začina po volji. Poželjno je otići od stola dok ste još malo gladni, jer osjećaj sitosti kasni 15-ak minuta. Ako vas prije počinka ponovno uhvati glad, savladajte je voćem.
Zeleni čaj je vaš saveznik
Zahvaljujući sastojku naziva ECGG vjeruje se kako ispijanje zelenog čaja može pomoći u mršavljenju. Prema provedenim studijama, unos EGCG -a može stimulirati oksidaciju masti te povećati termogenezu odnosno povećati energiju potrebnu za probavu, apsorpciju i metabolizam hrane. Za pozitivan učinak poželjno je svakodnevno ispijati 1-2 šalice nezaslađenog zelenog čaja. Naravno, pritom ne smijemo zaboraviti i na cjelovitu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost koji čine neizostavni dio kvalitetnog plana mršavljenja.
Bez tjelovježbe nema uspjeha
Redovita tjelovježba je vrlo važan način postizanja i održavanja vitkosti. Trenutna situacija nam, doduše, ne dozvoljava posjet fitness centru, ali ima puno online programa koji omogućuju da trening odradimo i u kućnim uvjetima. Odlično je vrijeme i za šetanje, trčanje ili vožnju biciklom. Štoviše, ova je opcija trenutno izuzetno poželjna (naravno uz obavezno socijalno distanciranje) jer ćemo na taj način povisiti i razinu imunostimulirajućeg vitamina D.
Dodatne strategije koje mogu pomoći
Na temu mršavljenja provedena su brojna istraživanja, a znanstvenici su suglasni da sljedeće strategije mogu dodatno pomoći:
Pisanje dnevnika prehrane: Zapisivanjem onoga što ste pojeli možete lako pratiti svoj kalorijski unos i tako ograničiti unos. Također, lakše je identificirati hranu kojoj nije mjesto na jelovniku.
Vaganje jednom tjedno: Brojke na vazi, ukoliko su više od očekivanog, mogu poslužiti kao odličan motivator za borbu protiv mozga koji šalje poruku za unosom hrane.
Za dobru liniju ključan je dobar san: Studije pokazuju kako osobe koje spavaju manje od 6 sati imaju više razine hormona gladi – grelina u krvi. Grelin stimulira želju za unosom ugljikohidratne i visoko kalorične hrane. Također, nedostatak sna stimulira i lučenje hormona stresa – kortizola koji, među ostalim, djeluje kao signal masnim stanicama da što više čuvaju masno tkivo. Stoga posvetite pažnju higijeni sna i ne zaboravite na odmor i relaksaciju.
Posveta vremena obroku: Obrok u pokretu može nesvjesno dovesti do sakupljanja suvišnih kilograma. Hodanje dok jedemo, naime, odvlači našu pažnju zbog čega je teže osjetiti sitost te je lakše pretjerati s jelom. I gledanje televizije kao i razgovor također odvlače pažnju, ali u manjoj mjeri. Stoga je preporuka da se jelu posveti vrijeme i potrebna pažnja kako bi tijelo prepoznalo sitost.
Sandra Krstev Barać, mag.nutr. (https://www.funkcionalnamedicina.com/)