Kada si dobila prvu menstruaciju? Upravo je taj podatak važan za dugovječnost i zdravlje!
Iako je dob kada si prvi put dobila menstruaciju sigurno utjecala na tvoje osnovno ili srednjoškolsko iskustvo, možda nikada nisi shvatila da bi mogla utjecati i na zdravlje. Prema istraživanju istraživača sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu, žene koje su prvu menstruaciju dobile kasnije u životu vjerojatnije će živjeti dulje. Tijekom studije istraživači su pogledali podatke 16.000 žena u menopauzi, koje je prikupila Inicijativa za žensko zdravlje.
Pritom su otkrili da dob prve menstruacije kao i dob ulaska u menopauzu čine razliku u ukupnom zdravlju i dugovječnosti. Istraživanje ukazuje da je dobivanje menstruacije u dobi od 12 godina naviše, kao i početak menopauze nakon 50 godina, povezano s dužim životom.
Druga zanimljiva otkrića iz studije bila su da su žene koje su dobile menstruaciju kasnije u životu rjeđe razvile dijabetes ili stvorile naviku pušenja. Jedan od vođa studije, Aladdin Shadyab, rekao je: „Naš je tim otkrio da žene koje su dobile menstruaciju u kasnijoj dobi imaju manje šanse da imaju određene zdravstvene probleme, poput koronarne bolesti, a one koje su kasnije doživjele menopauzu vjerojatno će biti u izvrsnom zdravstvenom stanju, što može biti moguće objašnjenje za naša otkrića. "
Također je naglasio da određeni čimbenici, "poput pušenja, mogu oštetiti kardiovaskularni sustav i jajnike, što može rezultirati ranijom menopauzom. Žene s kasnijom menopauzom i duljim reproduktivnim životnim vijekom možda imaju smanjen rizik od kardiovaskularnih bolesti."
Čini se da ljudi uvijek traže načine kako živjeti dulje, a iako su uobičajeni načini zdrava prehrane i vježbanje, tajna bi zapravo mogla biti u tome kada si dobila menstruaciju. "Ostvarivanje dugovječnosti glavni je zdravstveni cilj, a mnogi od nas se pitaju: kako živjeti duže? "
Istraživanje je otkrilo da su žene koje su dobile menstruaciju u dobi od 12 godina ili kasnije, doživjele menopauzu, prirodno ili kirurški, u dobi od 50 ili više godina, povećale su šanse za život do 90 godina ", zaključio je Shadyab.
Inspiriran svojim djedom koji je živio više od 100 godina, Shadyab se nada da će još dublje istražiti ono što ženama nudi dugovječnost.