Ovulacija i libido: Zašto ste tih dana možda malo više 'u elementu'
"Ovulacija i libido usko su povezani zbog prirodne promjene hormona tijekom menstrualnog ciklusa", objasnila je za Well+Good Carolyn Ross , dr. med., ginekologinja. "Razumijevanje ovih promjena može pomoći objasniti zašto neke žene osjećaju porast seksualnog nagona u određeno doba mjeseca - a zašto druge možda ne."
Evo svega što trebate znati o svojim hormonima i seksualnom nagonu tijekom ovulacije te kako biste trebali postupiti, bez obzira pokušavate li zatrudnjeti ili ne.
Što se događa tijekom ovulacije?
Vaš ciklus započinje menstrualnom fazom. Sljedećih 14 dana nakon što dobijete menstruaciju, odvija se folikularna faza u kojoj jajne stanice sazrijevaju u jajnicima i pripremaju se za oslobađanje. "Tijekom tog vremena, hormon estrogen počinje rasti, zbog čega se mnoge žene osjećaju društvenije, energičnije i samopouzdanije“, rekla je dr. Ross.
Sljedeća faza je ovulacija, kada estrogen i testosteron (koji također igra ulogu u seksualnoj funkciji kod žena) dostižu vrhunac. Taj hormonski skok pokreće oslobađanje jajne stanice na polovici menstrualnog ciklusa, na ili oko 14. dana. "Ovaj hormonski porast često dovodi do primjetnog porasta libida, pojačane osjetljivosti i povećane želje za fizičkom intimnošću", objasnila je dr. Ross.
Možda ćete primijetiti da se osjećate koketniji, ali često postoje i drugi fizički znakovi ovulacije. Neki od tih znakova uključuju blagi porast tjelesne temperature i bistar, rastezljiv iscjedak, koji su biološki dizajnirani da pomognu u stvaranju prave atmosfere za začeće, odnosno pokretljivost spermija, napomenula je dr. Ross. Budući da su vam fizička osjetila pojačana tijekom razdoblja ovulacije, možete čak primijetiti oštriji osjet mirisa ili okusa, dodala je.
Također je moguće osjetiti određenu nelagodu tijekom ovog razdoblja. Ne biste trebali osjećati potpune menstrualne grčeve, ali možete primijetiti blage grčeve ili bol na jednoj strani trbuha gdje jajnik oslobađa jajnu stanicu, prema dr. Ross. Hormonalne promjene mogu izazvati lagano točkasto krvarenje, ali neće rezultirati krvarenjem kao što je to slučaj s menstruacijom.
Zašto (i kako) vas ovulacija čini uzbuđenima?
Hormonske promjene tijekom ovulacije djelomično su odgovorne za vašu uzbuđenost - posebno tijekom vrhunca estrogena koji prethodi ovulaciji, rekla je dr. Ross. Ne samo da vam daje raspoloženje i energiju, već estrogen povećava protok krvi kao i podmazivanje vagine i cijelog područja zdjelice.
Ali postoji još jedan ključni hormon: testosteron. Iako se testosteron obično smatra "muškim" hormonom, prisutan je u manjoj mjeri kod žena - i utječe na libido pomažući u poticanju i želje i uzbuđenja.
Ovaj hormonalni vrhunac vjerojatno će trajati od jednog do šest dana, ali varira od osobe do osobe. Ovulacija se događa samo u razdoblju od 12 do 48 sati, ali tehnički ste plodni pet do šest dana prije nego što ovulacija zapravo počne. Imajte na umu da spermiji mogu preživjeti u vagini, čekajući oslobađanje jajne stanice, tijekom cijelog tog vremenskog razdoblja, napomenula je dr. Ross. Neke žene mogu osjećati vrhunac uzbuđenja tijekom tih pet do šest dana, dok druge mogu doživjeti skok samo dan ili dva prije ovulacije, posebno kada estrogen i testosteron dosegnu svoje najviše razine, dodala je dr. Ross.
Osim hormona, u igri je i evolucija. "Uobičajena teorija jest da je povećana želja tijekom ovulacije evolucijski poticaj za učinkovitiju reprodukciju", objasnila je Pepper Schwartz, doktorica znanosti, seksologinja i stručnjakinja za veze.
"U drugim evolucijskim teorijama, ideja je da će se svako ponašanje koje povećava ljudsko preživljavanje vjerojatno prenijeti na buduće populacije. Dakle, žene koje bi imale spolne odnose tijekom ovulacije imale bi veću vjerojatnost da će imati više djece od žena koje to ne čine."
Međutim, ne doživljavaju sve žene ovaj porast želje za trudnoćom tijekom ovulacije. Svačije tijelo i menstrualni ciklusi su različiti. Na primjer, žene koje uzimaju hormonske metode kontracepcije poput pilula, flastera, vaginalnog prstena, injekcija ili implantata često ne ovuliraju (kao metoda sprječavanja trudnoće) i vjerojatno neće doživjeti taj vrhunac estrogena ili toliko hormonalnih promjena općenito.
"Budući da ove metode zaustavljaju ovulaciju, razine estrogena i progesterona ostaju stabilnije, što dovodi do konzistentnijeg, ali potencijalno manje promjenjivog libida", rekla je dr. Ross. "Važno je shvatiti da su te promjene normalne i da se svačije iskustvo može malo razlikovati ovisno o tijelu i specifičnoj kontracepciji koju koristi."
Što još može utjecati na seksualni nagon?
Povišeni hormoni nisu jedine stvari koje utječu na seksualni nagon. Senzorna percepcija i lubrikacija također su ključni biološki čimbenici koji mogu povećati vaš libido, rekla je Tara Suwinyattichaiporn, doktorica znanosti, seksologinja s Kinseyjevim certifikatom i redovna profesorica ljudske komunikacije koja pokriva modernu intimnost i seksualni odgoj.
Također je važno napomenuti da starenje i menopauza također mogu uzrokovati promjene u libidu. No, postoje određena zdravstvena stanja koja doprinose hormonskoj neravnoteži koja također može dovesti do promjena u seksualnom nagonu. To uključuje:
- Dijabetes
- Bolesti štitnjače
- Addisonova bolest
- Cushingov sindrom
- Sindrom policističnih jajnika
- Bolest srca
- Zatajenje bubrega
- Moždani udar
- HIV
"Međutim, imajte na umu da te promjene mogu biti uzrokovane mentalnim i fizičkim uzrocima – ili biti kombinacija ta dva", dodala je Schwartz. Nemojte isključiti ni mentalna zdravstvena stanja ili određene lijekove za anksioznost i depresiju kao čimbenike smanjenog seksualnog nagona.