Može li mobilna aplikacija pomoći u rješavanju depresije?
Korisnici diljem svijeta imaju mogućnost besplatno isprobati Woebot aplikaciju u periodu od dva tjedna, a onda je mogu plaćati na tjednoj, mjesečnoj i godišnjoj bazi.
Mnogim osobama koje boluju od depresije najteže je poduzeti prvi korak i posjetiti liječnika. Međutim, nova aplikacija nudi mogućnost suočavanja s problemom bez napuštanja svog doma. Woebot aplikaciju kreirali su istraživači iz Woebot laboratorija u San Franciscu. Ona se pokreće kroz Facebook Messenger aplikaciju i "ponaša se kao osobni terapeut" pomažući definirati promjene u mentalnom zdravlju kao što su depresija i anksioznost.
Bolovanje je opravdano koristiti i zbog mentalnog zdravlja
Unutar chata Woebot koristi umjetnu inteligenciju kako bi kreirao prirodne, personalizirane i ljudske razgovore i ponudio emocionalnu podršku korisnicima. Woebot postavlja pitanja kao što su: "Kako se osjećaš danas?", "Koliko energije imaš?" kako bi ohrabrio korisnike da počnu otvoreno govoriti o svojim emocijama. Također, može preporučiti i strategije koje osoba treba koristiti kako bi promijenila način razmišljanja o raznim životnim situacijama. Za razliku od doktora, chat je dostupan u bilo koje doba dana i na bilo kojem mjestu te nudi pristupačnu njegu i zaštitu mentalnog zdravlja.
Dr. Alison Darcy, izvršni direktor i osnivač Woebota. rekao je: "Mnogo ljudi nema mogućnost odlaska na terapije. Prepreke kao što su nedostatak novca i društvene predrasude spriječile su ljude u traženju pomoći koja im je potrebna. Woebot predstavlja novu eru digitalne terapije". Istraživači su kroz testirali Woebot na 70 studenata koji pate od depresije i anksioznosti kako bi provjerili koliko je chat učinkovit. Istraživanje je pokazalo da Woebot uspješno provodi kognitivno-bihevioralnu terapiju - najučinkovitiju terapiju za poremećaje promjene raspoloženja.