Želite li se osjećati dobro, pazite što jedete
Kava
"Pametni" ugljikohidrati
Brojni prehrambeni trendovi stavili su ih na crnu listu, ali neopravdano. Ugljikohidrati su izvor energije i imaju važnu ulogu u radu mozga, izgradnji mišića i zdravoj probavi. Cjelovite žitarice, voće, povrće i mahunarke primjer su ugljikohidrata koji obiluju hranjivim tvarima i vlaknima. Triptofan, esencijalna aminokiselina koja potiče sintezu serotonina, neurotransmitera ključnog za regulaciju raspoloženja, nalazi se u gotovo svoj hrani bogatoj proteinima, a upravo mu ugljikohidrati "otvaraju put" prema mozgu. Volite li zobene pahuljice, batat, smeđu rižu, banane te kruh od cijelog zrna – samo naprijed!
Riba
Omega-3 masne kiseline prirodno su prisutne u masnoj ribi – skuši, inćunu, srdeli i lososu, a istraživanja su pokazala da osobe s višom razinom ovih masnoća u krvi imaju manju sklonost depresiji. Osim što su riznica korisnih masnoća, bogate su proteinima i prirodan su izvor vitamina D i selena. Znate li da se ribu preporučuje jesti dvaput tjedno?
Šafran
Ovaj cijenjeni začin, najskuplji na svijetu, ima dug staž upotrebe u medicini. Prema nekim istraživanjima, potiče stvaranje serotonina u mozgu, a pripisuju mu se i blagotvorni učinci u liječenju depresije te promjena raspoloženja. Najkorisniji dio je tučak šafrana, a najviše se upotrebljava u kulinarstvu.
Čokolada
Kakav bi to popis hrane za bolje raspoloženje bio bez čokolade? Svakodnevna konzumacija 40 g tamne čokolade pridonosi smanjivanju hormona stresa, zahvaljujući antioksidansima iz kakaa. Birajte tamnu čokoladu s udjelom kakaa od barem 60 posto jer ima niski glikemijski indeks te ne podiže razinu šećera u krvi, a puna je minerala.
Fermentirana hrana
Prema nekim teorijama, probavni sustav funkcionira kao drugi mozak, a zbog komunikacije sa stvarnim mozgom ono što se u njemu događa može imati posljedice na naše osjećaje i raspoloženje. I ovdje nastupa važnost održavanja ravnoteže probavnog sustava. Kako? Konzumiranjem fermentirane hrane bogate vlaknima i dobrim bakterijama, koja povoljno utječe na probavu. Najdostupnija je u obliku kiselog povrća poput kupusa, te mliječnih fermentiranih proizvoda poput jogurta i kefira. Volite li azijsku kuhinju, probajte kimchi, korejsko jelo od fermentiranog povrća, najčešće kupusa, rotkvica, luka ili krastavaca. Pri izboru namirnica nećete pogriješiti vodite li se načelom umjerenosti i poznatom Hipokratovom izrekom: "Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana”.
Za bolje raspoloženje i zdrav obrok na poslu, odaberi SenSiu.