Kako izabrati fitness trenera?

S dolaskom toplijih dana mnogi su pojurili u teretane i fitness centre. Kako izabrati pravog trenera koji će ti pravilno pokazati vježbe koje su najbolje za tebe i usmjeriti te u dobrom pravcu otkriva Tomislav Jurak, voditelj City Fitness & Spa Centra
Vidi originalni članak

Ukoliko želiš biti u boljoj formi, skinuti nešto suvišnih kilograma ili jednostavno osjećati se bolje, samo nazovi 060... Možda ti to zvuči jako poznato. I vjerojatno si to čuo negdje u teretanama širom Zagreba kako ti treneri šapuću na uho kako bi te privukli u svoje ''jato'' na privatne treninge. 

Ovdje ću vam pokušati objasniti kako izabrati svog osobnog trenera. Kako postaviti prava pitanja i kako prepoznati šarlatane od kvalitetnih i educiranih trenera koji ovaj posao rade kao prvi i jedini izbor karijere, a ne kao predah između drugih poslova.

Prošlih, a vjerojatno i budućih godina svjedoci smo inflacije raznih trenera koji hodočaste po teretanama širom Hrvatske. To i ne bi bilo tako loše, kada im jedina kvalifikacija u život za taj posao ne bi bila rečenica ''Ja treniram cijeli život''.

Prvo i osnovno, trener treba biti educiran. Jedina ustanova u Hrvatskoj gdje to može napraviti je Kineziološki fakultet u Zagrebu ili Splitu. Što god tko mislio o ''difovcima'', fond znanja koje se tamo stječe se ne može dobiti nigdje drugdje u Hrvatskoj. 

Što sve treba znati educirani trener:

  • detaljno poznavanje anatomije lokomotornog sustava čovjeka
  • detaljno poznavanje fiziologije ljudskog tijela te dijagnostike istih koje se tiču sporta i rekreacije
  • detaljno poznavanje biomehanike i njezinih principa u sportu
  • detaljno poznavanje metodike rada s djecom i odraslima u većini sportova
  • izvrsno poznavanje teorije treninga, te planiranje i programiranje treninga

Kada počinješ raditi s nekim trenerom, imaj na umu da ga moraš obavijestiti o svojoj anamnezi i upoznati ga s svojim ciljevima i željama. Ukoliko on smatra da to nije potrebno, bježi što dalje od njega.

Trener bi trebao po svojim nekim karakternim crtama biti samopouzdana osoba, svjetlijih životnih nazora te općenito ugodna osoba. Bilo bi zbilja tužno da platiš trening 150-200 kn pa da ti trener ne progovori niti jednu riječ 60 minuta osim radi, odmor, pauza, leđa ravno.

Pročitaj na koji način Tomislav Jurak radi treninge s našom Ines u projektu ''Mršavimo zajedno''...

Dodatni savjeti

  1. Dobro se raspitaj kod ostalih klijenata na koji način trener radi, kakav mu je pristup, da li preferira trening s utezima ili cardio spravama. Da li ima iskustva u kinezioterapiji ako te primjerice bole leđa.. Sve su to pitanja koja moraš pitati, ako želiš da i rezultati budu dobri.
  2. Pusti halo efekt i traži drugi dojam. Činjenica jest da je većina njih dobro građena, ali to nikako nije dokaz za njihovu stručnost.Tako imamo, nažalost, poplavu medijski eksponiranih osoba, koje ruku na srce, dobro izgledaju, propagiraju svoje znanje kako smršaviti, kako trenirati, kako jesti i sve to u svrhu samopromocije. Ono što se često zaboravi jest da iza takvih projekata stoje kolege s Kineziološkog fakulteta.
  3. Kada plaćaš osobni trening, trebaš imati na umu da je taj sat višestruko skuplji od satnice jednog doktora specijalizanta na klinici od kojeg ćeš sigurno tražiti više znanja i stručnosti nego od  trenera. Imaj na umu da ti treneri trebaju biti tebi na usluzi po svojoj stručnosti, dostupnosti i da trebaju djelovati prema tvojoj dobrobiti.

Dolazi lijepo vrijeme i uskoro će se nositi majice bez rukava. Pogledaj video vježbe za lijepe ruke...

Posjeti missZDRAVA.hr