Jedna pogreška nakon vježbanja zbog koje mnoge žene dobiju bolnu infekciju
To je zato što je sportska odjeća izrađena od sintetičke tkanine koja ne propušta zrak, tako da ostaje vlažna nakon vježbanja i nastaje savršeno okruženje za razvoj bakterija. A predugo sjedenje u vlažnoj sportskoj odjeći moglo bi dovesti do rizika od cistitisa. Cistitis je najčešća vrsta infekcije mokraćnog sustava (IMS), koja pogađa čak jednu od tri žene. Bol, žarenje i peckanje pri mokrenju, kao i česta i hitna potreba za odlaskom na toalet, jasni su znakovi infekcije.
Cistitis nastaje kada bakterije uđu u mokraćni mjehur kroz mokraćnu cijev. To se može dogoditi ako se bakterije koje se prirodno nalaze u rektumu ili vagini prošire na otvor uretre. Budući da su tajice također uske uz međunožje, oko uretre i okolnog područje može doći do trenja tijekom vježbanja. Ovo zajedno sa znojnim i vlažnim okruženjem i mogućom dehidracijom povećava rizik od širenja tih bakterija na uretru i izazivanja infekcije u mjehuru.
"Sportska odjeća, kao što su tajice, tijesna je uz međunožje i malo zraka prolazi kroz nju, tako da se tamo bakterije mogu razmnožavati", objašnjava za Daily Mail dr. Catherine Hood, stručnjakinja za žensko zdravlje. "Materijali od kojih se obično izrađuje sportska odjeća nisu prozračni. Sintetičke tkanine poput najlona i likre zapravo zadržavaju vlagu koja nudi idealno okruženje za razmnožavanje bakterija".
No, to je problem samo ako predugo ostajete u znojnoj i vlažnoj sportskoj odjeći. Stoga je dr. Hood savjetuje da se presvučete odmah nakon vježbanja kako biste smanjili izglede za razvoj infekcije. Također se otuširajte nakon vježbanja i operite svoje genitalije vodom, ali izbjegavajte pjenušave kupke, talk i vlažne maramice za intimnu njegu jer mogu izazvati iritaciju.
Prema procjenama će trećina žena doživjeti cistitis do svoje 24. godine života, no češći je tijekom trudnoće, kod žena koje su spolno aktivne i nakon menopauze. Postoji nekoliko simptoma na koje treba obratiti pozornost kada je u pitanju cistitis.
"Pored peckanja ili peckanja prilikom mokrenja, drugi simptomi cistitisa uključuju potrebu za redovitim mokrenjem, zamućen, taman urin ili urin jakog mirisa, bol u donjem dijelu trbuha, inkontinenciju, visoku temperaturu i općenito se nećete osjećati dobro", rekla je Hood.
Blagi slučajevi često se poprave sami od sebe unutar nekoliko dana. Međutim, neke žene često imaju epizode cistitisa i možda će trebati redovito ili dugotrajno liječenje. Također postoji mogućnost da bi cistitis u nekim slučajevima mogao dovesti do ozbiljnije infekcije bubrega, stoga je važno potražiti savjet liječnika ako se vaši simptomi ne poprave. Blagi slučajevi mogu se liječiti pijenjem puno vode, izbjegavanjem seksa i uzimanjem paracetamola. Ali liječnik opće prakse može dati recept za trodnevnu kuru antibiotika ako potraje.
Osim brzog presvlačenja nakon vježbanja, može pomoći i prozračno pamučno donje rublje, objašnjava dr. Hood. Dodaje da brisanjem sprijeda prema natrag nakon mokrenja nećete širiti bakterije u urinarni trakt i vaginu, ali i da je dobro oprati genitalno područja prije i nakon seksa i isprazniti mjehur nakon seksa.
"Pokušajte isprazniti mjehur nakon seksa. Također, naslonite se na WC školjku dok mokrite i pričekajte da izađe zadnjih nekoliko kapi", rekla je dr. Hood. "Dok imate cistitis, najbolje je izbjegavati seks jer može izazvati trenje i iritaciju u uretri, koja je osjetljiva tijekom infekcije", dodala je.
Održavanje hidratacije također je od vitalnog značaja za sprječavanje pojave cistitisa. "Ciljajte na dvije litre vode svaki dan, uključujući veliku čašu vode prije spavanja i kada ustanete, a također i nakon seksa", savjetuje dr. Hood. "Pijenje vode pojačat će mlaz tijekom mokrenja i smanjiti šanse da se bakterije 'zalijepe' za stijenke vašeg mjehura i urinarnog trakta. Osim toga, pijenjem puno vode ćete više mokriti, što pomaže u ispiranju bakterija".