8 najčešćih mitova o vježbanju
Mit 1: U 15 dana skinite 10 kilograma
Takav drastičan gubitak kilograma se uglavnom odnosi na gubitak vode, a ne potkožnog masnog tkiva. Za sagorijevanje potkožnog masnog tkiva potrebno je najmanje tri tjedna aktivnog vježbanja.
Mit 2: Trbušnjacima se postiže ravan trbuh
Vježbama za trbušnjake trbušni mišići će ojačati, ali ne i pomoći u sagorijevanju potkožnog masnog tkiva. Aerobni trening plus izbalansirana prehrana (bez slatkog i masnoća) dovesti će do željenih rezultata. Potrebno je vježbati i trbušnjake radi stabilnosti trupa. Omjer koji će dovesti do željenih rezultata je: 60% prehrana, 30 % cardio i samo 10% trbušnjaci.
Mit 3: Potkožno masno tkivo gubi se lokalno
Ne možemo izabrati na kojem dijelu tijela ćemo izgubiti, a na kojem zadržati masno tkivo.
Mit 4: Brojanje praznih kalorija
Jedino ima smisla ako razlikujemo prazne kalorije (gazirana pića, slatkiši, razni sokovi) od nutritivno vrijednih kalorija (voće, povrće, integralne zitarice, bijelo meso). Kvaliteta namirnica je važnija od pukog brojanja kalorija.
Mit 5: Vježbam, ali ne gubim na težini
Mišićno tkivo je teže nego masno tkivo. Nakon određenog perioda treniranja događaju se promjene na tijelu, ali ne i na težini. Razvija se muskulatura, a reducira se potkožno masno tkivo zbog čega se čini da nema pomaka ili da kilogrami idu sporo dolje.
Mit 6: Znojenjem u sauni se mršavi
Boravkom u sauni i znojenjem se postiže detoksifikacija organizma, ali ne i mršavljenje.
Mit 7: Aerobni trening od 20 min topi masno tkivo
Potrebno je najmanje 30-40 min. aerobnog treninga uz puls 60-70% max frekvencije srca za topljenje masnog tkiva.
Mit 8: Proteinski napitci 'napuhati' će mišiće
Također netočno. Proteinski shakeovi 'hrane' mišiće nakon napornih treninga i čuvaju organizam od gubitka mišićnog tkiva.