5 stvari koje nikada, ali baš nikada ne bi trebala raditi prije vježbanja

Guliver Shutterstock Najčešći razlog zbog kojeg se žene bore s postizanjem rezultata nakon četrdesete godine jest ne uključivanje treninga snage u svoju rutinu i kriva prehrana
Neovisno o tome kada, koliko dugo ili kako jako treniraš - tvoj uspjeh ovisi o onome što radiš prije i poslije treninga.
Vidi originalni članak

Kako bi dobila maksimum od vremena uloženoga u vježbanje nastavi čitati i provjeri koje bi to stvari trebala izbjegavati ili prestati raditi prije samog vježbanja.

Nemoj jesti puno, a pogotovo ne hrane bogate vlaknima

Maleni zalogaj do pola sata prije treninga sasvim je u redu. Ako voliš trenirati ujutro onda će ti mali, ali birani doručak pomoći u stimulaciji metabolizma i dati ti energiju potrebnu za pokretanje. Malo voća s grčkim jogurtom ili kriška integralnog kruha s medom svakako je dobra ideja, piše Runtastic.

Ono na što trebaš paziti jest hrana bogata vlaknima. Ona će te držati sitom dulje vremena, ali joj duže treba i da se razgradi. Također, ako ju konzumiraš s puno tekućine ona potiče probavni sustav, a to nije praktično ako ideš van kuće trenirati.

Born2Flow Treba jesti 3 obroka: Liječnica otkriva koliko je za dobre rezultate u vježbanju važna prehrana

Nemoj započinjati vježbati, ako nemaš cilj

Za vrijeme vježbanja razmišljaj o tome što želiš postići tom vježbom ili što želiš postići općenito toga dana. Napravi si plan treniranja i drži ga se. Bit će ti lakše započeti trening, ako imaš sređeni plan vježbi koji trebaš i želiš odraditi. Dakle, ako imaš jasan cilj više energije ćeš usmjeriti u vježbanje i nećeš se baviti nasumičnim vježbama koje ti ne koriste. Koristi svoje vrijeme mudro.

Ako nemaš razrađen plan, počni s vježbama za rastezanje i obnovu mišića. Dok ih izvodiš, promišljaj o sljedećem koraku i sljedećim vježbama. Pripremi tijelo kako bi se ono osjećalo jakim i spremnim za fizičke izazove.

Statično rastezanje ostavi za kraj vježbanja

Nije tajna da mnogo ljudi zaboravi na istezanje prije i/ili poslije vježbanja, a oni koji ga se i sjete napraviti ponekad ga preskoče u želji za što bržim završetkom vježbanja. No, istezanje može uvelike doprinijeti tvojim mišićima i njihovom oporavljanju nakon izvođenja vježbi. 

Kakvo istezanje je najbolje i kada:

  • Statično istezanje najučinkovitije je nakon vježbanja kada se mišići počinju stezati. Njihovo istezanje pomoći će za fleksibilnost.
  • Prije treninga trebala bi zagrijati mišiće i tetive dinamičnim istezanjem. Cilj dinamičnog istezanja je aktivirati vezivno tkivo i pripremiti  tijelo i mišiće za vježbanje.

mišići se mogu izdužiti? 10 mitova o vježbanju: Savjeti koji ne funkcioniraju

Nemoj piti alkoholna pića

Minimalna količina alkohola potrebna je da smanji količinu kontrole koju osoba ima nad tijelom. On utječe na tvoju koordinaciju i koncentraciju te zbog njega nećeš moći pravilno odraditi vježbe ili ćeš pogrešno procijeniti intenzitet kojim ih izvodiš. Ako se to dogodi, posljedice ćeš osjetiti sutradan kada će ti tijelo slati signale da si pretjerala putem upaljenih mišića.

Nemoj piti previše vode

Svi znaju da je vrlo zdravo i bitno piti dovoljno vode i održavati tijelo hidratiziranim. No, to ne znači da prije vježbanja trebaš u sebe uliti litru tekućine. Umjesto toga, pij malene količine za vrijeme samog vježbanja. Previše vode može napuniti tvoj trbuh što može dovesti do grčeva ili neugodnoj osjećaja mučnine.

Omiljeni napitak Istraživanje pokazalo da kava produžuje život, a pomaže i u vježbanju

Ako se ne osjećaš spremnom za vježbanje, probaj popiti espresso prije treninga. Runtastic spominje kako su određene studije navele da kava ima pozitivan učinak na tijelo i performanse jer kofein stimulira živčani sustav i neurotransmitere. Također, možeš početi prakticirati i power nap od 15 ili 20 minuta. Taman toliko bit će dovoljno da kofein počne djelovati.

Posjeti missZDRAVA.hr