6 pametnih načina kako da prestaneš jesti kasno navečer
Pronađi uzrok
Kako bi promijenila naviku jedenja kasno navečer ili noću, potrebno je identificirati uzrok ove navike. Jedenje noću može biti rezultat pretrpanog dnevnog rasporeda zbog kojeg ne stigneš imati redovite obroke. No, ponekad uzrok ove navike može jednostavno biti i dosada. Emocije poput tuge, ljutnje ili frustracije također mogu dovesti do posezanja za hranom, čak i onda kada ne osjećaš glad. Identifikacija uzroka je vrlo važna jer navika kasnonoćnog jedenja može dovesti do pretilosti, depresije, problema sa spavanjem, ali i do poremećaja u prehrani.
Identificiraj okidače
Kao što je važno identificirati uzrok, korisno je razmisliti o specifičnim situacijama i događajima koji kod tebe uzrokuju takvo ponašanje. Kontroliranje ovakvih obrasca ponašanja i identificiranje okidača može ti pomoći prekinuti ciklus emocionalnog prejedanja.
Steci rutinu
Osmišljanje dnevne rutine obroka i spavanja može ti pomoći prekinuti ovu nezdravu naviku.
Planiraj obroke
Neka dio tvoje dnevne rutine postane i planiranje dnevnih obroka i međuobroka. Dobar plan pomoći će ti u samokontroli prilikom unosa hrane.
Oslobodi se stresa
Tjeskoba i stres su dva najčešća razloga zašto ljudi jedu iako ne osjećaju glad. Međutim, koristiti hranu kako bi obuzdali emocije nije dobra ideja. Ako primijetiš da posežeš za hranom kada si nervozna, pronađi neki drugi način kako da se opustiš oslobodiš negativnih emocija. Istraživanja su pokazala da tehnike relaksacije, poput vježbi disanja, meditacije, tople kupke, joge te laganih vježbi i istezanja, pomažu u upravljanju poremećaja jedenja.
Uključi proteine u svaki obrok
Različita hrana ima različiti utjecaj na tvoj apetit. Ako se želiš dulje osjećati sitom, uključi hranu bogatu proteinima u svaki obrok. Rezultati jedne studije su pokazali da redovito jedenje obroka bogatih proteinima smanjuje prejedanje za 60% i želju za jedenjem tijekom noći.