Upalne bolesti crijeva - kakvi se rezultati postižu fitoterapijom
"U akutnoj fazi bolesti treba izbjegavati vlaknastu hranu"
"Smatram da su upalne bolesti crijeva uglavnom posljedica loše prehrane i stresa koji nekako bude okidač za razvoj bolesti. Današnja prehrana puna je kojekakvih aditiva i konzervansa, mnogi u užurbanom svakodnevnom ritmu pojedu 's nogu' industrijski prerađene i pekarske proizvode koji ne sadrže potrebna vlakna za održavanje zdravlja crijevne flore", objašnjava dipl. ing. agronomije Maja Žalac, fitoaromaterapeutkinja i savjetuje:
"Kad se pojave simptomi bolesti crijeva, svakako treba poraditi na kvaliteti prehrane. U akutnim stanjima upale kod Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, treba izbjegavati vlaknastu hranu jer ona dodatno opterećuje crijevnu sluznicu, te u tom periodu jesti laganu, većinom kuhanu hranu. Kad se stanje smiri, preporučuje se uvesti vlakna u prehranu, i to u prosječnoj količini od 25 g dnevno. Kako je stres uglavnom okidač za razvoj bolesti, bilo bi poželjno pronaći načine kako se nositi s njim (pošto ga nitko ne može ukloniti!) sa što manjim posljedicama na zdravlje."
Biljna terapija je individualna za svakog pacijenta
Odlične biljke su sljezovi koji svojom sluzi oblažu crijevnu sluznicu, matičnjak koji smiruje, komorač koji djeluje protiv grčeva, kupinov list, islandski lišaj i trputac koji djeluju protuupalno, a ujedno jačaju organizam…hrastova kora ukoliko se radi o proljevastim stolicama…majčina dušica, anđelika, kadulja."
Odlični rezultati fitoterapije
Fitoterapeutkinja kaže da su rezultati liječenja ovih bolesti fitoterapijom zaista odlični: "Pacijenti se vrlo brzo počnu osjećati bolje, iako na terapiji treba biti nekoliko mjeseci, a po potrebi i duže ovisno o simptomima i trajanju bolesti. Stručno i savjesno složena takva terapija nema štetnih nuspojava, već naprotiv, jača organizam, popravlja krvnu sliku, regulira probavu, a s vremenom pacijenti smanjuju i ukidaju uzimanje lijekova (to uvijek mora biti u dogovoru s liječnikom!)."
Primjer univerzalne recepture za zdrava crijeva
Maja Žalac za čitatelje Zdrave Krave otkriva primjer jedne biljne recepture:
Sastojci:
- List bijelog sljeza 20 g
- Cvijet crnog sljeza 10 g
- Matičnjak 10 g
- Menta 10 g
- Islandski lišaj 10 g
- Kadulja 10 g
- Kupinov list 10 g
- Neven 10 g
- Komorač 10 g
Priprema: 2 jušne žlice čajne mješavine staviti kuhati u litru hladne vode, kad zakipi ostaviti poklopljeno 10 do 15 minuta, procijediti, čaj pijuckati tijekom dana
Čaj se u terapiji pojačava i biljnim kapima.