Zašto generacija X češće obolijeva od raka nego generacija njihovih roditelja?
Istraživači su analizirali broj novodijagnosticiranih slučajeva raka među generacijom X (rođeni između 1965. i 1980.), "baby boomerima" (1946.-1964.) i tihom generacijom (1928.-1945.), piše New York Post.
"Naši rezultati govore o stopi incidencije na 100 000 ljudi. Prema našim projekcijama i analizama, generacija X više obolijeva od raka nego njihovi roditelji. Oni nadmašuju i "baby boomere" i tihu generaciju u incidenciji vodećih vrsta raka zajedno", rekli su istraživači s Odjela za epidemiologiju i genetiku raka Nacionalnog instituta za rak, u istraživanju objavljenom u JAMA Network Openu.
"Iznenadila su nas znatna povećanja u broju novodijagnosticiranih slučajeva unutar generacije X u odnosu na "baby boomere" i njihove roditelje",napisali su autori u svojim nalazima.
Istraživači su istaknuli i dobre strane ove studije, naime, primijetili su da su javnozdravstvene inicijative dovele do "znatnog pada" pušenja, a i testovi probira su pomogli u ranom otkrivanju raka debelog crijeva, rektuma, vrata maternice, maternice i dojke.
"Međutim, došlo je do porasta nekih drugih faktora koji su povezani s rizikom razvijanja raka", izvijestili su istraživači. Prema njihovim tvrdnjama, porast broja novih slučajeva raka može se pripisati sve većoj stopi pretilosti i sve više sjedilačkom načinu života. Ipak, dodali su kako je i jedan od razloga sve više zabilježenih slučajeva raka i taj što danas imamo puno bolji uvid u medicinsku dokumentaciju te zbog boljih promjena i detaljnijih podataka u registrima raka. Pozivaju na dodatna istraživanja suvremenih uzroka raka.
U svojoj studiji, koja je obuhvaćala 3,8 milijuna pacijenata oboljelih od raka, istraživači su otkrili da je došlo do smanjenja raka pluća i vrata maternice među ženama generacije X, ali i do značajnog povećanja karcinoma štitnjače, bubrega, rektuma, endometrija, debelog crijeva, gušterače i jajnika, ne-Hodgkinovih karcinoma limfoma i leukemije.
Među muškarcima generacije X, smanjenje ne-Hodgkinovog limfoma i raka pluća, jetara i žučnog mjehura nadoknađeno je povećanjem broja karcinoma štitnjače, bubrega, rektuma, debelog crijeva i prostate te leukemije. Istraživači su izvijestili da su imali "premalo podataka" za izradu procjena za milenijalce (rođene između 1981. i 1996.), iako su zabrinuti kako će rak utjecati na ovu generaciju kada uđu u 40-e, 50-e i 60-e.
“S druge strane, zahvaljujući globalnom ulaganju u istraživanje raka, postoje ogromne mogućnosti za prospektivno smanjenje budućeg rizika od raka kod milenijalaca”, dodali su.
Autori studije kažu da smanjenje upotrebe duhana i alkohola, povećanje tjelesne aktivnosti, poboljšanje prehrambenih navika i promicanje dojenja mogu smanjiti rizik od raka. Ako ljudi ne poduzmu preventivne radnje, istraživači upozoravaju da bi "pojavnost raka mogla biti neprihvatljivo visoka u narednim desetljećima".