Uobičajeni lijek protiv kašlja mogao bi usporiti demenciju kod oboljelih od Parkinsonove bolesti

Freepik
Sirup protiv kašlja koji se često prodaje u Europi mogao bi usporiti napredovanje demencije kod osoba s Parkinsonovom bolešću, sugerira novo istraživanje.
Vidi originalni članak

Gotovo polovica oboljelih od Parkinsonove bolesti razvije demenciju unutar 10 godina od dijagnoze. Uz gubitak pamćenja, javljaju se i zbunjenost, halucinacije te promjene raspoloženja – simptomi koji snažno utječu na kvalitetu života pacijenata, ali i njihovih obitelji, kao i na zdravstveni sustav.

"Trenutne terapije za Parkinsonovu bolest i demenciju ublažavaju simptome, ali ne zaustavljaju samu bolest", izjavio je neurolog Stephen Pasternak sa Sveučilišta Western u Kanadi.

Sada novo jednogodišnje kliničko ispitivanje sugerira da bi lijek protiv kašlja ambroksol – koji se desetljećima sigurno koristi u Europi – mogao usporiti razvoj simptoma povezanih s demencijom kod Parkinsonove bolesti.

Manje kliničko istraživanje, objavljeno u časopisu JAMA Neurology, pratilo je 55 sudionika s Parkinsonovom demencijom tijekom godinu dana. Istraživači su procjenjivali njihovo pamćenje, psihijatrijske simptome te razinu GFAP-a – biomarkera u krvi povezanog s oštećenjem mozga.

Jedna skupina sudionika svakodnevno je primala ambroksol, dok je druga primala placebo.

Znanstvenici su otkrili da je lijek siguran, dobro podnošljiv i da je dosegao terapijske razine u mozgu. Kod sudionika koji su primali placebo psihijatrijski simptomi su se pogoršali, ali ostali su stabilni kod onih koji su uzimali ambroksol, naveli su znanstvenici u priopćenju.

"Osobe koje su primale placebo pokazale su značajno pogoršanje neuropsihijatrijskih simptoma, dok su oni koji su uzimali ambroksol ostali stabilni", napisali su znanstvenici.

Također su istaknuli da su sudionici s visokorizičnim varijantama gena povezanog s demencijom pokazali poboljšanje kognitivnih sposobnosti uz uzimanje ambroksola, piše Independent.

broj oboljelih se udvostručio Parkinsonova bolest najbrži je rastući neurološki poremećaj, a pogađa više od 17 500 građana

Razina biomarkera GFAP, koji je povezan s oštećenjem mozga, porasla je u skupini koja je primala placebo, dok je u skupini s ambroksolom ostala stabilna. To sugerira da bi lijek protiv kašlja mogao pomoći u zaštiti mozga od bržeg propadanja kod Parkinsonove bolesti.

"Ambroksol je bio siguran, dobro podnošljiv i pokazao je da djeluje na ciljane procese u mozgu", napisali su znanstvenici, no dodali su da klinički učinak lijeka na kognitivne funkcije "nije potvrđen" u istraživanju.

Prethodne su studije pokazale da ambroksol podupire rad važnog enzima zvanog glukocerebrozidaza (GCase), čija je razina snižena kod oboljelih od Parkinsonove bolesti.

Svjetski dan Parkinsonove bolesti Uzroci Parkinsonove bolesti i kako se slavni nose s njom?

Znanstvenici su ranije otkrili da ambroksol može pomoći u liječenju rijetkog genetskog poremećaja Gaucherove bolesti kod djece, koja nastaje zbog nedostatka enzima GCase.

Kada taj enzim ne radi kako treba, otpadne tvari se nakupljaju u stanicama mozga, što može dovesti do oštećenja.

"Ovi nalazi upućuju na to da ambroksol može zaštititi funkciju mozga, osobito kod onih s genetskim rizikom. To otvara obećavajući novi smjer liječenja gdje je danas malo opcija", rekao je dr. Pasternak.

"Ako lijek poput ambroksola može pomoći, to bi donijelo stvarnu nadu i poboljšalo živote ljudi", dodao je.

Iako se lijek protiv kašlja u Europi koristi već desetljećima i dokazano je siguran, čak i u visokim dozama i tijekom trudnoće, u SAD-u i Kanadi još nije odobren za korištenje.

Znanstvenici se nadaju da će farmakološki podaci iz ove studije pomoći u provođenju većih kliničkih ispitivanja koja će testirati učinkovitost ambroksola u usporavanju simptoma demencije.

ključan protein Poremećena funkcija proteina povezana s Parkinsonovom bolešću

Posjeti missZDRAVA.hr