Čaj od koprive, diuretik bogat željezom, snižava i šećer
Također, laboratorijska ispitivanja provedena u Njemačkoj 1999. godine pokazala su da listovi koprive imaju snažan protuupalni učinak. Kopriva djeluje protiv proljeva i pomaže kod hemoroida. Čaj se rabi za ispiranje mokraćnih puteva, za sprečavanje stvaranja pijeska u bubrezima, za povećanje količine urina i kod svih upalnih procesa u tijelu. Kopriva snižava i razinu šećera u krvi, pa se stoga koristi u brojnim čajnim mješavinama protiv dijabetesa.
Pripravci od korijena koprive olakšavaju i tegobe kod povećane prostate, iako se veličina žlijezde ne smanjuje. Čaj od koprive dobro je sredstvo za jačanje jer potiče apetit, opskrbljuje organizam i krv željezom i uspješno djeluje protiv umora. U vanjskoj upotrebi kopriva se upotrebljava za liječenje akni, ekcema, masne kože i prhuti.
Branje koprive
Za jelo služe prokuhani listovi i vršci mlade biljke koji se beru od kraja veljače do svibnja, a katkad se mogu ponovno naći u jesenskim mjesecima. Nježne vrške biljke s četiri do šest listića treba otkinuti u rukavicama na mjestu gdje je stabljika još mekana. Korijen se iskapa u jesen i proljeće, a potom rabi svjež ili suši. Mladu koprivu može se pripremiti kao špinat, a od nje se spravljaju i umaci, salate, juhe, pite te druga jela.
Mladi se izdanci mogu pržiti na ulju, a osušeni i samljeveni u prah mogu se spremati za daljnju uporabu. Otrovni sadržaj iz koprivinih žalaca (mravlja kiselina) kuhanjem ishlapi te se neutralizira. Kopriva je bogata kalcijem, fosforom, željezom i silikatnom kiselinom. U biljci ima vitamina K, B2 i pantenonske kiseline te stoga predstavlja prirodni multivitaminski koncentrat.
Čaj od koprive
Sastojci:
- 2 žličice listova koprive
- 250 ml vode
Priprema: Svježi ili sušeni list koprive prelij šalicom vrele vode, ostavi da poklopljeno stoji deset minuta te procijedi.
Primjena: Popij tri šalice na dan kod reumatskih bolova, umora, slabokrvnosti i izostanka apetita.