Ovaj trik mogao bi vam pomoći da zaspite za samo 60 sekundi

Unsplash+
TikTokerica Helena Kennedy podijelila je jedan trik svoje psihijatrice koji joj pomaže u borbi protiv nesanice, a uključuje brzo treptanje očima.
Vidi originalni članak

Kennedy tvrdi brzo treptanje 60 sekundi umara oči i šalje mozgu signal da je vrijeme za spavanje. Prema studiji iz 2013. godine treptanje privremeno "resetira" mozak, dok istraživanje iz 2017. godine sugerira da mozak treptanje shvaća kao kratko drijemanje. Istraživači su otkrili da može smanjiti percepciju vremena za čak 50 do 70 %.

Livvi DiCicco, koja se bavi znanošću o spavanju u Sleepopolisu, rekla je za Bustle da bi treptanje moglo pomoći, uglavnom zato što služi kao distrakcija, što može biti korisno ako ležite budni u krevetu dulje od 30 minuta.

Osim toga, rekla je da to može pomoći oponašanju prirodnih znakova spavanja, što može pomoći mozgu da shvati da je vrijeme za isključivanje.

Zvučna terapija Teško zaspite ili se budite noću? Za dublji i mirniji san možda vam treba samo – 'ružičasti šum'

Što inače raditi za bolji san?

Jutarnje svjetlo je korisno za orijentaciju vašeg tjelesnog sata, za koju neki istraživači tvrde da je važnija od samog broja sati spavanja. Stoga, jutarnja šetnja može pomoći u uspostavljanju cirkadijalnog ritma.

Prema nekim bi studijama moglo biti koristi "blokiranje sata", odnosno odbijanja gledanja na vrijeme kada se probudite usred noći.

Stručnjakinja za spavanje dr. Nerina Ramlakhan rekla je za HuffPost da "postoji oblik nesanice koji se zove ortosomnija, termin za opsesiju dobrim snom".

Iako vam neki trikovi za spavanje mogu pomoći da se opustite, vaš ih mozak može početi doživljavati kao neophodne za spavanje, što na kraju može poremetiti vašu sposobnost da zaspite ili spavate. Drugim riječima, pokušajte ne paničariti previše oko svog spavanja; paradoksalno bi vam to moglo više naštetiti nego pomoći.

Ali ove osnove za dobar san bi vam mogle pomoći, a uključuju:

  • Spavanje i buđenje u isto vrijeme svaki dan.
  • Spavanje u hladnom, tamnom i tihom okruženju.
  • Izbjegavanje gledanja u ekrane neposredno prije spavanja.
  • Izbjegavanje kofeina, alkohola i velikog obroka neposredno prije spavanja.
  • Redovita tjelovježba. 


nije za svakoga 'Sleepmaxing' - popularna TikTok praksa kojom optimizacija sna može postati kontraproduktivna

 

 

Posjeti missZDRAVA.hr