Novo istraživanje pokazalo vezu migrene, menstruacije i menopauze
Znanstvenici su već prije povezali promjenu razine estrogena s pojavom migrene kod žena, no točan mehanizam do sada nije bio poznat. Novo istraživanje pokazalo je da, baš kao razina hormona, koncentracija peptida povezanih s migrenom također se mijenja tijekom menstrualnog ciklusa.
Prema istraživanju provedenom u Centru za glavobolje, Charité Universitätsmedizin Berlin, razina peptida zvanog peptid srodan kalcitoninu ili CGRP raste kada u tijelu opada razina estrogena u vrijeme menstrualnog krvarenja. Sam uzrok otpuštanja takvog peptida nije poznat, no ovo otkriće objašnjava zašto su migrene češće u vrijeme menstruacije te zašto učestalost migrena opada s menopauzom.
Kontracepcija i menopauza imaju utjecaj na razinu CGRP
U istraživanje je uključeno 180 žena koje su imale barem tri napadaja migrene u mjesecu prije samog istraživanja te su podijeljene u tri skupine: žene koje su imale regularan menstrualni ciklus, one koje su uzimale kontracepcijske pilule i žene u menopauzi. Žene istih godina koje nemaju migrene poslužile su kao kontrolna grupa. Analizirana je razina CGRP u krvi i suzama tijekom menstruacije i ovulacije kada je razina estrogena najniža i najviša. Kod žena koje uzimaju kontracepcijske pilule, uzorci su prikupljeni četvrti dan te između 7. i 14. dana od prve pilule.
Rezultati su pokazali da žene koje pate od migrena i imaju redovite menstrualne cikluse imaju značajno povećanje razine CGRP peptida u vrijeme krvarenja od žena koje ne pate od migrena. Razina tog peptida se također smanjuje u vrijeme ovulacije kada je razina estrogena visoka. Isti rezultati potvrđeni su za uzorke krvi i suza.
Zanimljivo je da žene koje koriste kontracepcijske pilule i koje su u menopauzi nemaju takve promjene u razini CGRP, neovisno imaju li migrene ili ne. Kod njih je migrena uvjetovana drugim okidačima. Neurologinja dr. Shazia Afridi, koja nije uključena u istraživanje, opisala je istraživanje kao "korisno u pokušaju razumijevanja uloge ženskih hormona u pojavi migrene, posebno u pogoršanju migrene tijekom samog menstrualnog krvarenja". Dr. Afridi dodaje da se estrogenski receptori nalaze u živčanim stanicama koje stvaraju CGRP u trigeminalnom sustavu.
O tome pomaže li hormonska kontracepcija u borbi s migrenama dr. Afridi, kao i drugi stručnjaci, ima podijeljeno mišljenje. Objašnjava kako trećina pacijentica zbog pilula ima manje migrena, no da jedna trećina primijeti pogoršanje, a ostale nikakvu promjenu. Najviše migrena se događa u periodu od sedam dana kada se ne uzimaju hormonske pilule. Zato bi se svakako trebali savjetovati sa stručnjakom ako planiramo uzimati kontracepcijske pilule u svrhu ublažavanja migrene.