Liječnici su došli do poprilično uznemirujućeg otkrića o osobama koje imaju glavobolje
Znanstvenici su otkrili da osobe koje trpe kroničnu bol imaju dvostruko veći rizik od pokušaja samoubojstva u usporedbi sa svojim vršnjacima. Kod njih također postoji oko 40 posto veća vjerojatnost da će to i učiniti.
Dok su se ekstremni oblici migrene i klaster glavobolje prije povezivali sa samoubojstvom, novo istraživanje pokazalo je da su u opasnosti čak i oni koji pate od blažih tipova glavobolje, poput tenzijskih.
Autori su rekli da je njihova studija koja je objavljena u časopisu JAMA Neurology od velikog značaja jer može pomoći u smanjenju rizika od pokušaja samoubojstava. "Probir i rana identifikacija simptoma depresije i suicidalnosti kod pacijenata s poremećajima glavobolje mogu pomoći u prepoznavanju onih s povećanim rizikom od samoubojstva", napisali su.
Liječnici su također primijetili da depresija i drugi problemi s mentalnim zdravljem mogu pogoršati glavobolje tako što smanjuju razinu hormona koji podižu raspoloženje - potencijalno tjerajući ljude na samoubojstvo.
Migrene su jedan od onih problema koji češće zahvaćaju žene nego muškarce, a u svijetu danas od migrena pati oko 11 % stanovništva.
Liječnici iz Sveučilišne bolnice Aarhus u Danskoj, sa Sveučilišta Pennsylvania i Sveučilišta Stanford usporedili su gotovo 120 000 osoba u Danskoj u dobi od 15 i više godina s dijagnozom glavobolje i 600 000 osoba koje nisu imale ovu dijagnozu. Znanstvenici su pratili sudionike tijekom 15 godina, između 1995. i 2020. godine.
Među osobama koje pate od bilo koje vrste glavobolje, 0,78 posto je pokušalo samoubojstvo u usporedbi s 0,33 posto u skupini bez glavobolje – što predstavlja povećanje rizika od samoubojstva za 136 % kod osoba s glavoboljama u usporedbi s onima koji ih nemaju. Oko 0,21 posto umrlo je od samoubojstva nakon 15 godina, u usporedbi s 0,15 posto u skupini bez glavobolje, što je razlika od 40 posto.
Povećani rizik od samoubojstva uočen je kod svih tipova glavobolja, ali je najjača veza prikazana za trigeminalne autonomne cefalalgije (TAC) i posttraumatsku glavobolju. TAC se definira kao "skupina rijetkih stanja koja uzrokuju jake glavobolje i druge neugodne simptome", navodi Henry Ford Health. Najčešći simptomi su glavobolja koja se javlja na jednoj strani glave i suzenje očiju i curenje nosa. Drugi simptomi uključuju visoki krvni tlak, začepljenost nosa i otečene kapke.
Liječnici uključeni u studiju primijetili su da rana dijagnoza i učinkovito liječenje glavobolje potencijalno mogu pomoći u smanjenju rizika od pokušaja i počinjenja samoubojstva. Također su sugerirali da procjena ponašanja i liječenje mogu pomoći u smanjenju rizika od samoubojstva.
Prije gotovo godinu dana znanstvenici su otkrili lijek koji već bio dostupan na američkom tržištu po cijeni od 35 dolara, a koji može pomoći milijunima osoba koje pate od migrene da spriječe napadaj migrene prije nego što počne. Lijek, nazvan ubrogepant (prodaje se pod brendom Ubrelvy), dostupan samo u SAD-u, pomogao je 65 posto sudionika studije da ublaže ili potpuno zaustave iscrpljujuću bol povezanu s migrenama, što im je omogućilo da nastave sa svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima.
Ranije studije pokazale su da ovaj lijek može pomoći osobama koje su već imale napadaj, ali ovo je prvo istraživanje koje je zaključilo da lijek može djelovati i prije nego bol počne. Uzima se kao tableta od 50 ili 100 miligrama i potrebno joj je oko sat i pol da djeluje.
Autori studije kažu da bi ovaj lijek mogao biti prekretnica u liječenju osoba koje pate od migrene. Kada migrena počne, većina ljudi se ne može pomaknuti, gledati u svjetlo niti čuti glasne zvukove bez da dožive jaku bol, mučninu ili povraćanje. Novi lijek djeluje tako da oponaša molekulu u mozgu koja uzrokuje bol kod migrena. Kada se lijek popije, ove molekule sjedaju na receptore boli i sprječavaju njihovu aktivaciju tjelesnim signalima koji pokreću migrenu.