Jedan od najčešće propisivanih lijekova za štitnjaču povezan s gubitkom koštane mase

Freepik/Pixsell; Fernando Gutierrez-Juarez
Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače) i hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače). Simptomi bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe i nerijetko se pogrešno povezuju sa stanjima kao što su trudnoća, menopauza ili depresija.
Vidi originalni članak

U primarnoj zdravstvenoj zaštiti u djelatnostima obiteljske (opće) medicine i zdravstvene zaštite predškolske djece, u 2023. godini zabilježeno je 390 089 osoba s dijagnozom bolesti štitnjače, pri čemu je 84,3 % osoba ženskog spola, prema podacima HZJZ.

Prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2021. godini od raka štitnjače je u Hrvatskoj oboljelo 712 osoba, od čega 74 % žena. Rak štitnjače peto je najčešće sijelo raka u žena u Hrvatskoj (nakon raka dojke, debelog i završnog crijeva, pluća i tijela maternice).

U 2022. godini od raka štitnjače u Hrvatskoj  je umrlo 30 osoba (21 žena i 9 muškaraca).

štitnjača Kako znati imate li Hashimotovu bolest i što možete poduzeti?

Tisuće osoba u Hrvatskoj koje uzimaju lijekove za ovo uobičajeno hormonsko stanje moglo bi biti izloženo riziku od gubitka koštane mase, prema novom istraživanju.

Svaka deseta žena nakon 50. godine razvije blagi oblik smanjene funkcije štitnjače. Za liječenje problema sa štitnom žlijezdom najčešće se koristi lijek koji sadrži levotiroksin. Na hrvatskom tržištu, većinom se prepisuje lijek Euthyrox. Levotiroksin je sintetski oblik hormona štitnjače tiroksina (T4). Riječ je dakle o supstitucijskoj (nadomjesnoj, zamjenskoj) terapiji sintetskim hormonima štitnjače.

No, prema novom istraživanju levotiroksin može povećati rizik od osteoporoze. Istraživanja već dugo sugeriraju da višak hormona štitnjače ubrzava gubitak koštane mase povećavajući rizik od ove bolesti. Ali sada su američki znanstvenici koji su proučavali učinke lijeka na desecima pacijenata, otkrili da je ovaj rizik povećan i među onima s 'normalnim' razinama hormona koji stimulira štitnjaču, piše Daily Mail.

tiroidni stimulirajući hormon TSH test: što znače povišene ili snižene vrijednosti za štitnjaču?

Levotiroksin se prepisuje:

  • Pacijentima koji imaju manjak hormona štitnjače (hipotireoza) te im se supstitucijskom terapijom vraća ravnoteža hormona štitnjače u organizmu.
  • Pacijentima koji imaju određene strukturalne promjene štitnjače, supstitucijska terapija se prepisuje u svrhu prevencije daljnjih promjena i kao podrška u zadržavanju prirodne hormonalne ravnoteže.
  • Pacijentima kojima je uklonjena cijela štitnjača ili njen dio, a nadomjesna terapija im služi kao doživotna zamjena za hormone štitnjače, prema podacima portala Štitnjača.
  • Profesor Shadpour Demehri, stručnjak za radiologiju na Sveučilištu John Hopkins u Marylandu i koautor studije rekao je: "Naša studija sugerira, da čak i kada se slijede trenutne smjernice liječenja, čini se da je upotreba levotiroksina povezana s većim gubitkom koštane mase kod starijih osoba."

U studiji su istraživači proučavali 81 pacijenta na levotiroksinu i 364 pacijenata koji ga nisu koristili, prosječne dobi od 73 godine i s razinom hormona koji stimulira štitnjaču 2,35. Normalne razine su obično 0,4 do 4,0 (mU/L).

Tijekom praćenja od šest godina otkrili su da su oni na levotiroksinu "pretrpjeli veći gubitak ukupne koštane mase i smanjila im se gustoća kostiju".

Pacijenti koji su uzimali lijek i koji su imali "normalnu" razinu hormona koji stimulira štitnjaču također su pretrpjeli gubitak koštane mase i gustoće, dodali su istraživači.

t3 test T3 test i štitnjača: Što znače povišene ili snižene vrijednosti?

Dr. Jennifer Mammen, koautorica studije i izvanredna profesorica endokrinologije na Johns Hopkinsu, rekla je da bi odrasli koji uzimaju levotiroksin trebali razgovarati o svom liječenju s liječnikom i redovito odlaziti na testove funkcije štitnjače.

"Trebalo bi provesti procjenu rizika i koristi, odvagnuti koliko bi liječenje pomoglo s obzirom na potencijalne štetne učinke levotiroksina u ovoj populaciji", dodala je.

Istraživanje će biti predstavljeno u cijelosti na godišnjem sastanku Radiološkog društva Sjeverne Amerike sljedeći tjedan u Chicagu.

Odrasli kojima je propisan levotiroksin trebaju redovito raditi krvne pretrage, barem jednom godišnje, kako bi se osiguralo da razine hormona štitnjače "nisu previsoke", savjetuju znanstvenici.

"Kontinuirana visoka razina hormona štitnjače može dovesti do razvoja ili pogoršanja osteoporoze", dodali su.

hormon štitnjače T4 test i štitnjača: Koje su snižene i povišene vrijednosti?

Najčešće se problemi sa štitnjačom javljaju kod žena između 30. i 60. godine. Statistike pokazuju da su žene češće pogođene bolestima štitnjače nego muškarci, pri čemu su autoimune bolesti poput Hashimotova tireoiditisa i Basedowljeve bolesti najčešće. Ali problemi sa štitnjačom mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi, uključujući adolescenciju i stariju dob.

Štitnjača proizvodi dva ključna hormona - trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) - koji pomažu regulirati ključne tjelesne funkcije, uključujući otkucaje srca, temperaturu i raspoloženje.

Žene imaju deset puta veću vjerojatnost da će imati problema sa štitnjačom, nego muškarci, iako nije jasno zašto — a najčešći okidač za oba problema sa štitnjačom – hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače) i hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače) je autoimuno stanje, gdje tijelo pogrešno napada tkivo štitnjače.

U Hrvatskoj je u 2022. godini u djelatnosti opće/obiteljske medicine zabilježeno skoro 117 000 (116 968) osoba s dijagnozom osteoporoze. Često osteoporozu nazivaju i "tiha bolest" jer ljudi obično nemaju simptome dok netko ne slomi kost.

Polovica svih žena i jedan od pet muškaraca starijih od 50 godina doživjet će prijelom, najčešće kralježnice ili kuka, zbog bolesti, koja uzrokuje da kosti postanu toliko krhke da prijelom može biti potaknut kašljem ili kihanjem.

Prema zadnjim dostupnim podacima za Hrvatsku: 630 osoba je umrlo zbog prijeloma bedrene kosti (2022.), od toga 198 osoba muškog spola, (31 %),  i 432 osobe ženskog spola (69 %), od toga 622 (99 %) u skupini osoba 65+; najčešće kao posljedica pada, većinom kod starijih osoba ("fraktura" kuka), piše HZJZ.

slobodni trijodtironin Što znače povišene ili snižene vrijednosti FT3 testa za štitnjaču?

Posjeti missZDRAVA.hr