"Drugi pubertet" ne može se izbjeći, evo koje promjene očekivati
Te promjene prirodni su dio starenja, a ponekad se taj proces naziva i "drugi pubertet". Ipak, to je nije pravi pubertet već samo izraz kojim se opisuju promjene kroz koje vaše tijelo prolazi u odrasloj dobi. U nastavku saznajte kada nastupa "drugi pubertet" i koje promjene se mogu pojaviti kod žena i muškaraca.
Kada nastupa drugi pubertet?
Budući da nije riječ o službenom medicinskom pojmu, ne postoji točno određeno vrijeme kada se javlja. Ali promjene u vašem tijelu na koje se pojam "drugi pubertet" odnosi mogu se dogoditi tijekom vaših 20-ih, 30-ih i 40-ih godina piše Healthline.
Važno je napomenuti da ljudi koriste taj pojam na različite načine. Kad kažu "drugi pubertet", mogu misliti na:
- jedno desetljeće života
- prijelaz iz jednog desetljeća u drugo.
Znakovi "drugog puberteta" kod žena i muškaraca
"Drugi pubertet" uključuje širok raspon fizičkih promjena. Evo što prema Healthlineu možete očekivati.
U 20-ima
I kod muškarac i žena tijelo nastavlja rasti i sazrijevati. Tijekom tog vremena svi obično dostignu svoju vrhunsku fizičku sposobnost. Fizičke promjene uključuju:
- Maksimalnu koštanu i mišićnu masu.
- Redovite mjesečnice. Razina estrogena doseže vrhunac u srednjim ili kasnim 20-ima, što uzrokuje predvidljive mjesečnice.
- Usporavanje rasta prostate.
U 30-ima
Kod žena dolazi do promjena u razini estrogena i perimenopauze, a kod muškaraca se smanjuje razina testosterona. Te promjene uključuju:
- Smanjenje koštane mase.
- Opadanje mišićne mase.
- Promjene na koži zbog gubitka elastičnosti, pa se mogu pojaviti bore, opuštena koža i staračke pjege.
- Prosijedu kosu
- Kod žena dolazi do neredovitih mjesečnica, smanjenja plodnosti, suhoće rodnice i valunga.
U 40-ima
Žene ulaze u menopauzu, a kod muškaraca se primjećuju fizičke promjene zbog pada testosterona te doživljavaju mušku menopauzu poznatiju kao andropauzu. Promjene koje se mogu pojaviti su:
- Brži gubitak koštane mase.
- Smanjenje visine jer se diskovi između kralježaka smanjuju.
- Dobivanje na težini. Tijelo mijenja način na koji koristi energiju, što žene čini sklonije debljanju, a muškarcima se masnoća nakuplja na trbuhu i prsima.
- Neredovite menstruacije ili prestanak menstruacije. Kako tijelo proizvodi manje estrogena, mjesečnice postaju više neredovite i kod većine žena prestaju u ranim 50-ima.
- Rast prostate što može muškarcima otežati mokrenje.
- Erektilna disfunkcija zbog smanjenja testosterona.
Ove promjene se, kao i one kod stvarnog puberteta, ne mogu spriječiti jer su prirodni dio procesa starenja.
Kako se pripremiti za "drugi pubertet"?
Iako ne možete izbjeći promjene koje dolaze sa starenjem, možete se pripremiti za njih. Ključno je prakticirati zdrave navike tijekom života. To će vam pomoći da se za ove promjene pripremite, fizički i mentalno. Primjeri zdravih navika uključuju:
- Redovito vježbanje tijekom odrasle dobi pomoći će usporiti gubitak koštane i mišićne mase. Trening snage i kardio najbolja su kombinacija za to.
- Prehranu bogatu voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim mesom koje je neophodna za zdravo starenje.
- Upravljanje kroničnim bolestima što uključuje liječenje i sprečavanje komplikacije povezanih sa starenjem i bolestima.
- Redovite odlaske liječniku što uključuje preglede kod liječnika primarne zdravstvene zaštite i drugih stručnjaka, poput ginekologa.