Klasična glazba potiče opuštanje kod mačaka koje su pod stresom
Studije mozga pokazale su da glazba može pomoći u oporavku nakon moždanog udara te da ona pomaže u očuvanju ljudske memorije. No, koristi li glazba zdravlju životinja na isti način kao i kod ljudi? Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Feline Medicine and Surgery odlučilo se fokusirati na glazbu koja omogućuje smanjenje stresa kod mačaka. Amanda Hampton s Veterinarske škole na Državnom sveučilištu Louisiana u Baton Rougeu jedna je od autorica ovog rada.
Stvaranje 'posebne glazbe' za mačke
Hampton i njezini kolege krenuli su od prijašnjih radova koji su naveli da su mačke reagirale na određene zvukove čak i kada su bile pod anestezijom, dok su druga istraživanja ispitala specifične vrste glazbe na koje mačke reagiraju i otkrila su da klasična glazba potiče opuštanje kod mačaka više od pop glazbe ili heavy metala.
Nadalje, Hampton i tim koristili su prethodna istraživanja kako bi dodatno specificirali glazbu, a došli su do zaključka da mačke preferiraju određenu vrstu tempa, ali i određene glasovne frekvencije. Stoga, glazba specifično napravljena za mačke odnosila se na zvukove koji pripadaju normalnim mačjim vokalizacijama, poput predenja, zvuka lizanja, mjaukanja i sličnih zvukova koje mačke ispuštaju uz pozadinu mirne, klasične glazbe.
Kao usporedbu, naveli su da ljudi najviše vole glazbu koja je u ritmu otkucaja srca u mirovanju s frekvencijama koje spadaju u raspon ljudskog glasa.
Rezultati istraživanja
U svojoj studiji, Hampton i njezini kolege istraživanje su vršili nad 20 domaćih mačaka. Za vrijeme nasumičnih veterinarskih pregleda u razmacima od dva tjedna oni su im puštali po 20 minuta glazbe specifično komplirane za mačke (Scooter Bere's Aria), zatim su im drugi put pustili normalnu klasičnu glazbu (Élégie by Fauré), a na nekim pregledima mačke su bile u potpunoj tišini, odnosno bez glazbe.
Kako bi testirali razinu stresa kod mačaka, istraživači su ih promatrali za vrijeme pregleda - gledali su njihovo držanje tijela, reakcije, općenito ponašanje te su uzeli uzorke krvi mačaka i procijenili njihov omjer neutrofila prema limfocitima kao fiziološki marker stresa.
Rezultati su pokazali da glazba specifična za mačke zaista može sniziti razinu stresa. "Slušanje glazbe specifične za mačke prije i za vrijeme ispitivanja bilo je povezano s nižim razinama stresa, ali dobro su reagirale i na klasičnu grazbu". Međutim, glazba "nije imala utjecaja na fiziološke reakcije na stres mjerene odnosom neutrofila prema limfocitima", a istraživači misle da bi to moglo biti zato što 20 minuta nije bilo dovoljno dugo da utječe na ovaj marker.
Stoga, ako doma imaš mačku koju želiš umiriti ili ako je došlo vrijeme za veterinarski pregled, svakako svojem ljubimcu prvo pusti glazbu kako bi mu pomogla vratiti smirenost i dobar osjećaj kako bi mu pregled kod doktora ostao u dobrom sjećanju.