Evo što se sve točno događa kada postignete orgazam

Unsplash+
Orgazam je kompleksan događaj koji uključuje različite dijelove mozga čije djelovanje ima efekt valova u cijelom tijelu.
Vidi originalni članak

Nalet neurokemikalija u mozgu tijekom orgazma isti je onima koje utječu na širok raspon svakodnevnih procesa, ali u pretjeranoj mjeri. Dopamin i endorfini stvaraju intenzivno zadovoljstvo i euforiju, oksitocin produbljuje emocionalnu vezu među partnerima, a zajedno te kemikalije pomažu u ublažavanju boli i potiču opuštanje. Odgovor mozga na orgazam nadilazi promjenu raspoloženja i emocija. To stoji iza kontrakcija mišića zbog kojih vam se savijaju nožni prste, oslobađanja napetosti i pada hormona stresa.

Muškarci i žene različito doživljavaju orgazme. Ženina reakcija ovisi o tome kako je orgazam izazvan i koji su dijelovi tijela stimulirani. Orgazam kroz stimulaciju klitorisa uzrokuje isključivanje svih regija odgovornih za refleksiju i samokontrolu, dopuštajući mozgu da se fokusira samo na osjete. Ali kada se orgazam postigne penetracijom, limbički sustav, moždani centar za emocije, zadovoljstvo i vezivanje, postaje vrlo aktivan, pojačavajući osjećaje povezanosti i užitka.

Muškarac doživljava 'lavinu' dopamina, koji pokreće motivaciju i zadovoljstvo. Ta navala dopamina pojačava iskustvo kao ugodno, nagrađujuće i vrijedno ponavljanja. Orgazam uzrokuje privremeni gubitak kontrole i svijesti, duboki osjećaj opuštenosti i trenutni gubitak ega, pa ne čudi da ga Francuzi nazivaju "le petit mort" ili "mala smrt", piše Daily Mail

Evo što se sve događa u tijelu tijekom jednog od ovih nevjerojatnih orgazama.

Broj otkucaja srca se povećava

Možda je najočitiji učinak ubrzanje otkucaja srca kako se približava vrhunac. Orgazam aktivira simpatički živčani sustav koji pokreće tjelesnu reakciju borbe ili bijega. Kako uzbuđenje raste, tijelo doživljava val adrenalina i oksitocina, što uzrokuje brže kucanje srca i ubrzano disanje.

Sretne kemikalije preplavljuju mozak

U trenutku orgazma, u mozgu se opušta bujica kemikalija zadovoljstva koje poboljšavaju opću dobrobit i sprječavaju bol. Razina dopamina raste, kao i endorfin, prirodni tjelesni lijek protiv bolova, i oksitocin, koji se obično naziva 'hormon ljubavi'. 

Dopamin se često naziva kemikalijom zadovoljstva, ali ima još veću ulogu u pokretanju motivacije i nagrađivanja. Kada razina dopamina poraste tijekom orgazma, to signalizira da je čin ugodan i da ga treba ponoviti.

Endorfini se često nazivaju prirodnim tjelesnim lijekovima protiv bolova. Tijekom orgazma endorfini stvaraju osjećaje zadovoljstva i sreće. Ublažavaju bol i aktivnost hormona stresa kortizola, a povećavaju euforiju. Endorfini također potiču osjećaj općeg blagostanja i djeluju slično antidepresivima, povećavajući razine određenih neurotransmitera za dobro raspoloženje u mozgu kako bi poboljšali raspoloženje i smanjili tjeskobu. Ovi hormoni jačaju vezu između partnera i stvaraju osjećaje povjerenja i empatije

sinestezija Čovjek s iznimno rijetkim stanjem vidi ružičasto svaki put kada doživi orgazam

Mišići se kontrahiraju

Ženini nožni prsti mogu se savijati, leđa izvijati, a mišići u vagini i maternici skupljati u ritmičkom obrascu. Dno zdjelice muškarca također se ritmički skuplja, što je namijenjeno pokretanju sjemene tekućine kroz uretru. Analni sfinkter i rektum se skupljaju, povećavajući osjećaj oslobađanja.

"Neke će žene to opisati kao pulsirajući osjećaj praćen osjećajem oslobađanja", prema Jessici O'Reilly, stručnjakinji za seks i veze.

Tijekom orgazma, dijafragma i mišići između rebara mogu se skupiti kao rezultat bržeg disanja i pojačanog uzbuđenja. Također se 'bude' mišići dna zdjelice, pri čemu kontrakcije mišića utječu na duljinu i intenzitet orgazma.

Strah i tjeskoba nestaju

Hormoni i kemikalije fluktuiraju tijekom vrhunca. Razina prolaktina, koji je povezan s osjećajem zadovoljstva, raste. To signalizira tijelu da uzbuđenje jenjava i da je vrijeme za opuštanje.

Vazopresin, koji je uključen u regulaciju krvnog tlaka, također se povećava tijekom orgazma. Vjeruje se da hormon igra ulogu u povezivanju partnera (povezano s osjećajima privrženosti).

Grelin, koji se često naziva 'hormon gladi', stimulira postkoitalni apetit, odražavajući promjenu fokusa tijela s neposrednih ugodnih učinaka seksa. Dr. Margarida Rafael, psihologinja i stručnjakinja za odnose i seks, rekla je za Health Digest: "Ovo pomaže objasniti odnos između boli i užitka, i zašto bol nije tako snažna tijekom uzbuđenja i orgazma." 

nije zbog partnera Znanstvenici otkrili iznenađujući razlog zašto žene glume orgazam

Koža poprima ružičastu boju

Iznenadna pojava ružičaste boje na obrazima rezultat je brzog protoka krvi kroz tijelo zbog otpuštanja hormona tijekom orgazma. To dovodi do proširenih krvnih žila blizu površine kože, što rezultira ružičastim, rumenim obrazima. Koža također postaje toplija, a znojne žlijezde se otvaraju. Prvo mjesto na kojem se može primijetiti orgazam je lice, no crvenilo je najizraženije oko prsa i leđa. 

Psiha i seks Što su 'nožice' klitorisa? Ovo skriveno mjesto može povećati zadovoljstvo

Zjenice se šire

U trenutku orgazma, simpatički živčani sustav, općenito odgovoran za reakciju borbe ili bijega, budi se i pokreće oslobađanje adrenalina i drugih hormona koji pripremaju tijelo za fizičku aktivnost, kao što je opskrba mišića s više kisika.

Nalet adrenalina uzrokuje opuštanje šarenice, zbog čega oči postaju veće i stoga primaju više svjetla, poboljšavajući vid. Vjeruje se da je to evolucijski odgovor na pripremu za izazovne aktivnosti koje zahtijevaju vizualnu jasnoću. Preci suvremenog čovjeka možda su koristili proširene zjenice kao neverbalni znak drugim potencijalnim partnerima da su uzbuđeni. 

i to je moguće 6 zapanjujućih načina kako možete doživjeti orgazam bez dodira

Posjeti missZDRAVA.hr