Smije li se jesti kvinoja na dijeti sa smanjenim unosom ugljikohidrata?
Koliko ugljikohidrata ima u kvinoji?
Pola šalice kvinoje u sebi sadrži oko 20 g ugljikohidrata, vrlo slično riži koja u istoj količini sadrži 22 g, dok dvije šnite integralnog kruha imaju 24 g. Možda te ovo zabrinjava ako si na dijeti s niskim udjelom ugljikohidrata (LHCF, Dukan i sl.), no ne trebaš je izbaciti iz prehrane ni u tom slučaju.
Lori Chong sa Ohio State University Wexner Medical Center napominje za kako je kvinoja odličan izvor vlakana i samim time treba spadati u jelovnike onih koji su na dijetama sa smanjenim unosom ugljikohidrata. Kaže kako je to vrlo bitno kod ovakvih dijeta jer tijelo i dalje treba dobivati zdrave ugljikohidrate koji se mogu pronaći u žitaricama i povrću bogatim vlaknima (cjelovita zrna, grah, leća...).
Na primjer, neko dijetalno piće bez šećera, a samim time i ugljikohidrata se možda čini 'zdravijim' zbog male količine kalorija u sastavu, no ono je daleko lošije za organizam zbog svog kemijskog sastava.
Odlična i za dijabetičare
Unosom kvinoje tijelo dobiva veliku količinu vlakana (3 g po porciji), što pomaže kontroli razine šećera u krvi. Odličan je izvor magnezija, fosfora, cinka i vitamina B1, B2 i B6.
Kristen Gradney, nutricionistica s Akademije za nutricionizam i dijetetiku preporučuje kvinoju svima koji paze na unos ugljikohidrata te dijabetičarima, a mogu je konzumirati i kao prilog i kao dodatak obroku (npr. kod mesnih okruglica umjesto krušnih mrvica).
Unos ugljikohidrata kroz kvinoju ovisi o tvojoj prehrani, tj. dijeti. Neke osobe unose 35% do 40% kalorija kroz ugljikohidrate, a neki i manje ako se drže plana s vrlo niskim unosom ugljikohidrata, poput ketogene dijete.
Ipak, ideš li na slične dijete, najbolje bi bilo posavjetovati se sa stručnjakom - liječnikom ili nutricionistom -kako si ne bi narušila zdravlje, jer nema univerzalne dijete za sve i neće svaka djelovati isto na proces mršavljenja.
Probaj i ovo detox varivo od kvinoje i zelene leće.