Prehrana za oslabljene mišiće
Što jesti za oslabjele mišiće?
'Imam 26 godina i zbog bolova koji su uzrokovali slabljenje mišića nogu, dijagnosticiran mi je artiritis. Uskoro krećem na terapiju, a htio bih se zbog posla što prije oporaviti. Zanima me kakva prehrana i dodaci prehrani bi bili dobri za moj oporavak i jačanje oslabjelih mišića', pitao je naš čitatelj Ivica.
Ugljikohidrati i bjelančevine
Prije terapije definitivno treba imati mišiće spremne za napore, dakle glikogenske rezerve u mišićima (i jetri) trebaju biti na razini. Dakle, glavni obroci trebaju biti sastavljeni od složenih ugljikohidrata. Kod ručka to može značiti riža, tjestenina, krumpir, a za doručak pak zobene pahuljice, muesliji, raženi ili integralni kruh s mliječnim ili sojinim namazom, ili čak s džemom. Naročito za ručak, uz složene ugljikohidrate trebaju biti i izvori visokovrijednih bjelančevina, a to su prije svega riba, jaja, sir, meso peradi, teletina, soja, a onda i grahorice, cjelovite žitarice.
Ako si se odlučio za dodatke prehrani, prednost daj proizvodima na bazi proteina sirutke (wheya) i soje, barem 20 grama, a uz to možeš uvijek izmiksati u blenderu jednu bananu i nekoliko badema koji će pretvoriti ovaj čisti proteinski napitak, u potpuniji zamjenski obrok, posebno nakon naporne fizičke aktivnosti. Oporavak je od izuzetne važnosti za hrskavicu, ligamente i prije svega mišiće.
Od prehrane bih još istaknuo namirnice bogate cinkom (npr. grah, morski plodovi - koji su dobri kod artritičnih promjena, naročito dagnje), vitaminom C te antioksidativne namirnice poput nara, ribizla, borovnica i agruma. Napominjem, da ako možeš doći u posjed soka/ploda mangosteena, novija istraživanja su pokazala upravo visoku protuupalnu moć ovog egzotičnog voća kod upalnih promjena kao što je kod tebe osteoartritis. Ne zaboravi omega-3 masne kiseline unositi dodacima prehranom, ali i iz prehrambenih izvora.