Vježbaj vani i napuni se kisikom
Vježbe je demonstrirala body instruktorica prof. Jelena Pešut iz Pilates Body Studija, a osmislila ih je inovatorica Body tehnike, magistra kineziologije Ana Marija Jagodić Rukavina, koja ti objašnjava sve prednosti vježbanja na otvorenom:
Za razliku od naših predaka koji su na otvorenom provodili čak 90 posto svojega života, suvremeni čovjek na zraku provodi samo 10 posto vremena. Ljeti se taj postotok penje na tek 40 posto što je i dalje premalo.
Važno je shvatiti da u interesu psiho-fizičkog zdravlja moramo iskoristiti svaki raspoloživi trenutak da izađemo u prirodu i svoja pluća napunimo kisikom, posebno prije duge zime koja nas primora da boravimo u pregrijanim i zagušljivim prostorima.
Nedostatak kisika dovodi do razdražljivosti
Kisik predstavlja izvor života za svaku pa i najmanju stanicu našega organizma. Svi procesi koji se odvijaju u našem tijelu ovise o kisiku. Funkcioniranje našega mozga također ovisi o kisiku, a subjektivni znakovi su smetnje u rasuđivanju i pamćenju, nestrpljivost, razdražljivost i zijevanje.
Što je naš organizam "bogatiji" kisikom to je sposobniji proizvoditi više životne energije. Jednostavno rečeno, bolesti su posljedica nedostatka kisika i oksidacijskih procesa u našem tijelu. Manje kisika u našem organizmu rezultira i nedostatkom energije, posebno u procesu izlučivanja otrovnih tvari iz organizma, što dovodi do čitavog niza posljedica, od manjih poteškoća u funkcioniranju do kroničnih problema sa zdravljem te vrlo ozbiljnih bolesti među kojima su i one zloćudne.
Zato su aktivnosti koje u sebi uključuju skokove, promjene smjerova, ciklične jednostavne aktivnosti aerobnog karaktera kljućne za zdravo tijelo puno energije. Ista aktivnost u zatvorenom prostoru gubi na učinkovitosti za 30 posto.
Trči ili isprobaj 'gumi-jump'
Najprirodniji način kretanja i tjelovježbe na otvorenom usađen u naše tijelo od davnina je hodanje i trčanje. Ono je vremenski i financijski najisplativije, ne trebaju ti pripreme, posebna oprema ili tereni, trener niti specijalna tehnika.
Prije trčanja se dobro pripremi kako ti se ne bi dogodila neka ozljeda!
Jedino što je potrebno jest malo znanja i puno volje. Ima nas, kod kojih postoji onaj neobjašnjivi veliki "ali". Objektivno smo lijeni ili nas takva vrsta aktivnosti jednostavno odbija.
Zato pokušaj ovoga puta sa sobom na otvoreni trening ponjeti gumenu traku, veličine kao nekadašnji dječiji gumi-gumi. Veži je za drvo ili neki čvrsti stup, klupu ili slično. Sebi stavi gumu u ravnini rebara i u mjestu sa nategnutom gumom možeš izvoditi nizove vježbi skokova, iskoraka, pregibanja, trčkaranja u mjestu, okretanja, istezanja, čučnjeva, što je sve vrlo funkcionalno za tijelo.
Ovu zdravu novu zabavu možeš koristiti i u paru s nekim, samo pusti maštu neka radi! Program ovakvih vježbi nazvala sam gumi-jump, a nakon 15 minutnog gumi-jumpa predlažem dionicu brzog hodanja ili laganog trčkaranja. Intenzitet si sama definiraj s obzirom na razinu energije i kondicije. Umjerena zadihanost je dovoljna. Ovaj interval može trajati 10 minuta.
Nakon toga tjedan ili dva ponavljaj svaki interval dva puta. Kada uspiješ bez većih pauza odraditi 60 minuta ovog programa, budi zadovoljna jer si napravila puno za svoje zdravlje!
Kreći se poput životinje
Možeš u prirodi koristiti svako drvo kao savršen rekvizit. Osloni se na njega i u jednonožnom čučnju duboko diši lagano brojeći do 10, isteži se, odbijaj se od njega, pridržavaj se dok hodaš u dubokom čučnju oko stabla, izvodi vježbe snage poput sklekova i zgibova.
Zamisli što bi sve jedna životnja mogla izvesti pa od tuda crpi ideje.
U slučaju da imaš prostranstvo livade pred sobom, najbolje u rukavicama spusti svoje težište i postavi se u poziciju na sva 4 ekstremiteta, baš poput životinja.
Zamisli kako se one kreću: prvo se samo njiši naprijed natrag, a onda isprobaj hodanje poput gorile, majmuna, pantere, slona, guštera.
Zatim se odmori i prohodaj opet kao čovjek, na svoje dvije noge. Ubrzaj ritam hoda i lagano potrči, nakon 10-ak minuta opet se vrati u životinjski svijet i pokušaj sa izmjenama smjerova, okretima i skokovima imitirati ta naša divna stvorenja.
Ne zaboravi!- Pij puno tekućine prije i poslije aktivnosti.
- Nemoj
se pretoplo odijevati. Kada izađeš iz kuće trebaš osjećati
laganu hladnoću jer kada počneš vježbati bit će ti vruće.
- Nemoj se vagati prije ili poslije vježbanja jer težina
koju tako izgubiš je uglavnom voda koja je izašla znojenjem. Važi se na
početku programa i onda svaka 2 tjedna, jer tek tada ćeš vidjeti koliko
mase si zapravo izgubila.
- Poslije aktivnosti nećeš biti jako gladna, baš suprotno - apetit će ti se smanjiti.
- Osjećat
ćeš se bolje i psihički, jer se tijekom vježbanja oslobađaju supstance
zvane endorfini koji djeluju euforično, to jest poboljšavaju raspoloženje.
- Pij puno tekućine prije i poslije aktivnosti.
- Nemoj se pretoplo odijevati. Kada izađeš iz kuće trebaš osjećati laganu hladnoću jer kada počneš vježbati bit će ti vruće.
- Nemoj se vagati prije ili poslije vježbanja jer težina koju tako izgubiš je uglavnom voda koja je izašla znojenjem. Važi se na početku programa i onda svaka 2 tjedna, jer tek tada ćeš vidjeti koliko mase si zapravo izgubila.
- Poslije aktivnosti nećeš biti jako gladna, baš suprotno - apetit će ti se smanjiti.
- Osjećat ćeš se bolje i psihički, jer se tijekom vježbanja oslobađaju supstance zvane endorfini koji djeluju euforično, to jest poboljšavaju raspoloženje.
Sportom na otvorenom možemo pospješiti kapacitet pluća, a za motivaciju imajmo na umu da dobar vitalni kapacitet garantira i dug život. Naša će se krv tako opskrbiti količinama kisika koji će organizmu biti dostatni da bez problema razgradi hormone stresa adrenalin i noradrenalin, te pospješi proizvodnju hormona sreće, endorfina.
Zato, ako imaš djecu, stmuliraj ih da se igraju vani, upiši ih na neki sport na otvorenom, a i ti im se što češće pridruži.
Više info: www.pbs.com.hr