Dijeta 3 sata
Dijetu 3 sata osmislio je fakultetski obrazovani autor Jorge Cruise koji je u potrazi za idealnom dijetom bio motiviran nezadovoljstvom vlastitim tijelom. Jorge Cruise je uspješni fitness trener kojeg je guverner Arnold Schwarzenegger imenovao specijalnim savjetnikom Kalifornijskog vijeća za fitness i sport.
Glavni obroci s voćem i povrćem
Glavno pravilo dijete 3 sata je redovita konzumacija manjih obroka u vremenskom razmaku od 3 sata, a dijeta podrazumijeva i redovito doručkovanje unutar jednog sata od buđenja i večeru 3 sata prije odlaska na spavanje. Za svaki je obrok određen kalorijski maksimum, no režim ne zahtjeva dugotrajno računanje kalorija jer je za procjenu veličine obroka izrađen vizualni izgled propisanih porcija.
Pa tako, rubikovom kockom određuje se količina ugljikohidrata za doručak, ručak i večeru, a špil karata simbolizira količinu proteina koja se konzumira u svakom obroku, a to je otprilike 85 g piletine, sira, jaja ili ribe. Čep od bočice vode predstavlja preporučenu količinu masti za svaki obrok bilo da se radi o ulju, maslacu ili margarinu. Svaki od glavnih obroka bi također trebao sadržavati voće i povrće u količini od tri naslagane kutije DVD-a.
Obrok prije spavanja
Za tri glavna obroka određen je maksimalni unos od 400 kcal po obroku, dok je za 2 međuobroka gornja granica 100 kcal, a dozvoljen je i obrok prije spavanja koji sadrži do 50 kcal. Kada se dostigne željena tjelesna masa dozvoljeno je povećavati međuobroke po 100 kcal sve dok i oni ne dosegnu vrijednost od 400 kcal.
Autor dijete smatra da dijeta 3 sata utječe na povećanje bazalnog metabolizma, podiže energiju u organizmu i smanjuje apetit zahvaljujući malim i redovitim obrocima.
Prednosti dijete
Dijetom 3 sata ostvaruje se gubitak od oko jednog kilograma tjedno zbog čega se ova dijeta ne svrstava u skupinu režima kojima se nastoji izgubiti što više kilograma u što kraćem roku već predstavlja mršavljenje na duge staze.
Dijeta dozvoljava unos svih skupina namirnica, čak i slatkiša, ali najveći naglasak stavlja na unos cjelovitih žitarica poput zobene kaše i smeđe riže, unos proteina putem nemasnog mesa peradi, ribe i mahunarki i unos omega – 3 masnih kiselina primjerice konzumacijom lanenog ulja, a takva se prehrana smatra uravnoteženom.
Nedostaci dijete
Osobe koje nisu u mogućnosti planirati obroke unaprijed i kojima obaveze ne dopuštaju česte obroke teško mogu slijediti ovu dijetu.
Također, na jelovniku se prečesto mogu naći slatkiši i masne grickalice poput čipsa. Da bi dijeta bila uspješna ona ne bi smjela biti previše restriktivna no ipak bi bilo pametnije u međuobrocima konzumirati svježe ili sušeno voće umjesto hrane koja je bogata energijom, a siromašna vrijednim nutrijentima.
Primjer jelovnika
Doručak:
- Voćni muffin
- Kruška
Međuobrok:
- Sjemenke suncokreta
Ručak:
- Salata Nicoise s tunom i tvrdo kuhanim jajetom i kruhom
Međuobrok:
- Čips od krumpira
Večera:
- Mesna štruca od puretine
- Salata od slanutka
Večernji zalogaj:
- Voćni bomboni
Mišljenje stručnjaka
Iako osobe koje isprobaju dijetu bilježe gubitak kilograma, nije sasvim sigurno da ovakav režim zaista ubrzava metabolizam kako tvrdi autor Jorge Cruise. Istraživanja su pokazala kako jedino tjelovježba može povećati bazalni metabolizam, a da na njega ne utječe učestalost obroka.
U osnovi ovog prehrambenog režima je brojanje kalorija odnosno pristup koji podrazumijeva manji unos od ukupne potrošnje energije.