Brza dijeta 5:2 dana - kako djeluje na težinu i menstrualni ciklus?
Autori dijete Michael Mosley i Mimi Spencer tvrde da takav način prehrane tjera organizam da troši masne naslage kao izvor energije. Jednostavan princip dijete podrazumijeva da se 5 dana u tjednu jede normalno, dok se 2 dana u tjednu kalorijski unos svodi na četvrtinu standardnog unosa.
Pet dijeta s povremenim postom
Pozitivne i negativne strane dijete s dva dana posta
Ipak, nutricionistica Ruth Tang tvrdi da ovo zvuči predobro da bi bilo istinito: “Ova dijeta stvarno smanjuje rizik od raka i dijabetesa snižavajući razinu glukoze i kolesterola, nestaje hormon IGF-1 koji utječe na bolesti u vezi sa starenjem, a i kilogrami idu dolje.” No, nije sve pozitivno.
“Većina istraživanja provedena su na muškarcima, a žene i muškarci različito reagiraju na ovaj tip prehrane. Kod žena je negativno utjecala na razinu šećera i kontrolu inzulina. Mnoge žene koje su držale ovu dijetu žale se na krvarenje između ciklusa, kašnjenje menstruacije i bolove za vrijeme ovulacije. Stoga bi ova dijeta mogla utjecati na plodnost kod žena”, tvrdi doktorica Ruth.
Promjene u menstrualnom ciklusu par dana nakon promjene prehrane
Istraživanja provedena na životinjama još su strašnija, biotehnolozi u Indiji otkrili su da ovaj način prehrane utječe i na smanjenje jajnika, a promjene u menstrualnom ciklusu bile su uočljive nakon samo deset dana. Daljnje istraživanje životinja u istraživanju, koje je objavljeno u magazinu American Journal of Psychology otkrilo je da je ovulacija prekinuta u 80 posto ispitivanog uzorka. Ako su ti rezultati na životinjama slični onome što se događa ljudima, jasno je da nije vrijedno riskirati zbog dijete koja na kraju ipak sa sobom nosi i negativne posljedice na zdravlje.
Drugim riječima, ova dijeta nije za svakoga. U slučaju dijabetesa, rezistencije na inzulin ili kroničnih bolesti periodi posta nisu preporučljivi. Također, ovakav tip prehrane nije primjeren za trudnice i dojilje kao i žene koje pate od hormonalnih poremećaja i kroničnog stresa. Kao i kod svake druge dijete, prije primjene preporučuje se posavjetovati s liječnikom.
Komentar nutricionistice o jo-jo jo-jo efektu 'brze dijete'
Nutricionistica Martina Blašković daje svoj komentar za brzinsku dijetu. "Potreban je tek leteći pogled na 'brzu dijetu' kako bi se zaključilo da se radi o još jednoj hit dijeti bez znanstvenih temelja. Naime, ovaj dijetni plan u potpunosti zanemaruje načela pravilne prehrane, počevši od narušavanja omjera makronutrijenata, odnosno ugljikohidrata, masti i proteina. Brzinska dijeta preporučuje znatno veći unos proteina od preporučenog, uz niski udio ugljikohidrata, čime se riskira opasnost od pojave acidoze, što dovodi do oštećenja jetre i bubrega.
Uslijed izostanka žitarica, voća i povrća, vrlo je vjerojatno da će doći do deficita pojedinih vitamina i minerala, a jedan kruti obrok tjedno teško će nadoknaditi manjak nutrijenata i energije. Obzirom da zdravo mršavljenje podrazumijeva tjedni gubitak od 0,5 do 1 kg tjelesne mase, spomenuti gubitak od 7 do 11 kg mjesečno svakako prelazi preporučenu granicu. Ova i slične formule instant mršavljenja često završavaju poznatim „jo-jo jo-jo efektom“, odnosno brzim povratkom izgubljenih kilograma nakon prestanka dijete, ali i pojavom određenih zdravstvenih problema uslijed neadekvatnog unosa hranjivih tvari."
Četiri glavna razloga zašto su 'brze' dijete loše