Znaš li zašto moraš mokriti čim se probudiš?
Tijekom noći tvoji bubrezi filtriraju manje urina nego uobičajeno, a tvoj mjehur se opusti i može 'primiti' veću količinu mokraće.
Također, hormon vazopresin ili antidiuretski hormon (ADH) upućuje stanice da zadržavaju vodu, što uzrokuje tvoje jutarnje peripetije s mokrenjem.
Kava nikako ne pomaže ovom stanju jer je sama po sebi jak diuretik, a ako ti je to, kao i mnogima, prvo jutarnje piće, onda nije ni čudo što si svakih par minuta natrag na WC-u.
Na što treba pripaziti
Znači, jutarnje učestale posjete WC-u su sasvim normalne, no moraš se zapitati događa li se tebi ovo tijekom cijelog dana? Obavezno posjeti liječnika imaš li problema s učestalim mokrenjem jer bi se moglo raditi o infekciji urinarnog trakta (pogotovo ako primijetiš da te boli ili peče dok mokriš), ili pak imaš pretjerano aktivan mjehur.
Manja šansa, ali i dalje postoji, je ta da se radi o dijabetesu, čiji je jedan od glavnih simptoma učestalo mokrenje, a gotovo uvijek ga prati i konstantna žeđ te suha usta.
Zadnja opcija jest da se radi o fibromima, dobroćudnim izraslinama sastavljenim od vlaknastog i vezivnog tkiva koji se očituju kroz osjećaj pritiska u donjem dijelu trbuha ili obilne menstruacije.
Pročitaj i zašto nije dobro odgađati odlazak na zahod!