Nervozna crijeva: Olimpijci iskreno o ovom problemu
Rudolph Bedford, gastroenterolog sa Providence Saint John’s zdravstvenog centra u Santa Monici u Kaliforniji objašnjava za portal Self kako je ovo "vrlo uobičajena reakcija na stres".
Iako su tvoj mozak i trbuh poprilično udaljeni jedan od drugoga, oni su povezani živčanim komunikacijskim sistemom koji šalje signale od jednog do drugog.
Tvoj probavni trakt ima vlastiti "mozak", autonomni živčani sustav, koji se sastoji od dva tanka sloja u kojem ima više od 100 milijuna živčanih stanica koje se protežu od tvog probavnog trakta sve od jednjaka do rektuma. Pomaže kod probavnih funkcija, a znanstvenici su počeli primjećivati i da ima veze s tvojim raspoloženjem.
Što znači da ako si pod stresom i tvoja probava ne funkcionira pravilno, to znači da također možeš biti i lošijeg raspoloženja od uobičajenog.
Iz Klinike Mayo kažu kako neka stanja koja zahvaćaju debelo crijevo sa simptomima poput grčeva, bolova u abdomenu, nadutosti, plinova, proljeva i/ili konstipacije mogu se pojačati uslijed stresa. Stres također može pogoršati upalu u probavnom traktu kod ljudi s upalnim bolestima crijeva poput Chronove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Pored stresa, kofein i masna hrana također mogu izazvati slične simptome pa ako već imaš problema s probavom, ono što jedeš je od još većeg značaja kada se boriš sa živcima.
Ako je ovo nešto što ti se tek počelo događati, možda bi trebala posjetiti liječnika kako bi utvrdio uzrok ovih simptoma. No to može samo biti i način na koji tvoje tijelo funkcionira pa čak i ako nisi u nekom natjecateljskom sportu, a stresne su situacije dio tvog života.
Neki od načina nošenja s njima su meditacija, joga, pa čak i psihološka pomoć.
8 stvari koje bi svakako trebala znati kod odlaska na veliku nuždu