Važno otkriće riječkog znanstvenika moglo bi poslužiti za prevenciju različitih metaboličkih bolesti

Unsplash+ Otkriće Marka Šestana i njegovih kolege doprinosi boljem razumijevanju fizioloških procesa u organizmu koji će se u budućnosti moći iskoristiti za prevenciju različitih metaboličkih bolesti poput dijabetesa ili bolesti masne jetre
Znanstveni rad koji pokazuje da različiti organski sustavi, živčani, imunosni i endokrinološki, međusobno komuniciraju s ciljem održavanja normalnih koncentracija glukoze u krvi, prvog autora Marka Šestana, objavljen je u uglednom časopisu Science.
Vidi originalni članak

Izvorni znanstveni rad pod naslovom "Neuronal-ILC2 interactions regulate pancreatic glucagon and glucose homeostasis" objavljen je u posljednjem broju jednog od najvažnijih znanstvenih časopisa Science, rečeno je na konferenciji za novinstvo u petak na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Prvi autor rada Marko Šestan, koji radi na ovom fakultetu, ocijenio je da je objava u časopisu Science zaista velika stvar i nešto što se rijetko događa, posebno za znanstvenike u zemljama kao što je Hrvatska.

"Otkrili smo da organski sustavi međusobno komuniciraju i time određuju razinu glukoze u krvi. Ta razina mora biti strogo regulirana, a mi smo pokazali da živčani i imunološki sustav sudjeluju u tom postupku", rekao je Šestan. 

Ujedno smo pokazali da imunološki sustav ima još jednu zadaću, uz borbu protiv patogena, naveo je. 

Dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci Goran Hauser istaknuo je da ova objava u jednom od dvaju najuglednijih znanstvenih časopisa na svijetu znači mnogo i za fakultet te Sveučilište u Rijeci, jer se njihova vrijednost mjeri i po takvim objavama.

Predstojnik Zavoda za embriologiju i histologiju riječkog Medicinskog fakulteta Bojan Polić istaknuo je da je Šestan, kojem je bio mentor pri izradi doktorskog rada, bio uvijek marljiv, kreativan i strastven u znanosti.

Doktorirao je 2018. godine i već tad objavio znanstveni rad u jednom od važnijih znanstvenih časopisa, rekao je.

Istaknuo je da je Šestan tri godine proveo u Portugalu, gdje je obavio većinu istraživanja vezanih uz rad objavljen u Science. To pokazuje put kojim bi većina doktoranada trebala proći, a to je boraviti na inozemnih znanstvenim ustanovama jedno vrijeme, donijeti nove ekspertize i znanje te se vratiti u Rijeku, naveo je Polić.

Ovaj rad napravljen je na Champalimaud centru za nepoznato u Lisabonu, Portugal ali i na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci. 

Prvi autor na radu je Marko Šestan koji je započeo i proveo većinu navedenih istraživanja tijekom poslijedoktorskog usavršavanja u Lisabonu u grupi prof. Henrique Veiga-Fernandesa, eminentnog znanstvenika u području neuro-imunoloških interakcija, a završio ih je na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci. 

Studija je pokazala da niske koncentracije glukoze u krvi aktiviraju neuro-imunološku komunikaciju koja djeluje na endokrinu kontrolu glukoze u krvi. Otkriven je novi mehanizam interakcije između živčanog, imunološkog i endokrinog sustava u regulaciji glukoze u krvi, a koja je ovisna o energetskom statusu organizma.

Ovo otkriće doprinosi boljem razumijevanju fizioloških procesa u našem organizmu koji će se u budućnosti moći iskoristiti za prevenciju različitih metaboličkih bolesti poput dijabetesa ili bolesti masne jetre.  

Istraživanje Hrvatski znanstvenici otkrili zašto dolazi do oštećenja u masnoj jetri

Posjeti missZDRAVA.hr