Nove studije otkrile da bi konzumiranje ribe moglo povećati rizik od raka kože, a mliječnih proizvoda od raka prostate
Iako se često preporučuje konzumiranje ribe ili školjki dva puta tjedno, znanstvenici su proučavali ljude koji su se držali tih smjernica i otkrili su da jedna petina njih ima veću vjerojatnost da će razviti melanom. Oni koji su jeli preporučenu količinu uspoređivani su s ljudima koji su konzumirali mnogo manje te su zbog toga bili pod manjim rizikom od razvoja raka.
Studija, koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Brown i objavili u časopisu Cancer Causes & Control u četvrtak, pratila je 491 367 sudionika tijekom 15 godina, izvještavajući o više od pet tisuća slučajeva malignog melanoma. Osim toga, prijavljeno je više od tri tisuće slučajeva melanoma in situ, što znači da su stanice raka pronađene u površinskom sloju kože ili epidermi te se radi o najranijem stadiju melanoma. Potvrdili su međusobnu povezanost između većeg tjednog unosa ribe i morskih plodova i prisutnosti stanica raka te su zaključili da su ispitanici koji su konzumirali ribu dva puta tjedno imali 22 % veću vjerojatnost za razvoj malignog melanoma i 28 % veću vjerojatnost da će imati melanom in situ. Međutim, kod konzumiranja pržene ribe nisu pronašli istu povezanost.
Kontaminanti u ribi
U studiji nisu specificirali jesu li ribe i morski plodovi koje su proučavali, uključujući iverak, bakalar, škampe, školjke, rakove, jastoge i druge, bili sirovi. Vodeća autorica studije i dermatologinja Eunyoung Cho rekla je da je potrebno dodatno istraživanje rezultata piše New York post. Cho smatra da bi rezultate studije mogli pripisati kontaminantima u ribi, kao što su poliklorirani bifenili, dioksini, arsen i živa. Prethodna istraživanja su otkrila da je veći unos ribe povezan s višim razinama tih zagađivača u tijelu te su identificirala povezanost između tih kontaminanata i većeg rizika od raka kože.
Ipak, studija nije istraživala prisutnost ili koncentraciju bilo kakvih kontaminanata u ljudskim tijelima. Istraživači su gledali težinu ispitanika, prehranu, pušenje i konzumaciju alkohola, kao i njihovu izloženost UV zračenju u njihovoj geografskom području, ali nisu uzeli u obzir broj madeža, prošlo izlaganje suncu i opekotine, boju kose ili jesu li koristili kremu za sunčanje.
Prirodno svjetlija boja kože, koža koja lako izgori ili ima pjege te osobe s plavim i zelenim očima, plavom ili crvenom kosom, veći broj madeža, obiteljska anamneza raka kože i dob imaju ulogu u povećanom riziku od raka kože, prema američkom Centru za kontrolu bolesti. Iako je genetika nepromjenjiva, aktivno nošenje kreme za sunčanje može smanjiti izloženost UV zračenju.
Istraživač Michael Jones s londonskog Instituta za istraživanje raka, koji nije bio uključen u ovu studiju, smatra da su rezultati malo vjerojatni zbog slučajnosti te da je potrebno još istraživanja. Smatra da bi općenita zdrava uravnotežena prehrana trebala uključivati ribu, a rezultati ove studije ne mijenjaju tu preporuku. Dodaje da su ljudi koji su imali povećan rizik od raka kože mogli imati i druge nepoznate navike koje su tome pridonijele.
Druge studije o konzumiranju mliječnih proizvoda
Još jedna najnovija studija otkrila je da je konzumiranje otprilike 430 grama mliječnih proizvoda povezano s većim rizikom od raka prostate kod muškaraca u usporedbi s onima koji su konzumirali samo 20 grama ili manje. Studija, koju je provelo Loma Linda University Health u Kaliforniji, proučavala je više od 28 tisuća muškaraca u SAD-u koji su u početku bili bez raka. Osam godina kasnije, 1254 muškarca imali su dijagnosticirani rak.
Sudionici koji su u prosjeku konzumirali više mliječnih proizvoda imali su 62 % veći rizik od razvoja raka od onih koji su ih rijetko konzumirali, rekli su istraživači u svojoj studiji koja je objavljena u American Journal of Clinical Nutrition. Ipak, tim je rekao da sir i mlijeko nisu povezani s rakom prostate. Američka uprava za lijekove savjetuje odraslima da konzumiraju tri šalice mliječnih proizvoda dnevno kako bi unijeli kalcij i vitamin D koji su potrebni tijelu, što uključuje mlijeko, sir, jogurt, pa čak i hranu i piće obogaćene kalcijem. U studiji znanstvenici nisu pronašli vezu između raka i bilo kojeg izvora kalcija nemliječnih proizvoda, kao što su obogaćene žitarice, orašasti plodovi, sjemenke i povrće, što bi moglo sugerirati da kalcij nije krivac.
Voditelj studije Gary Fraser, koji je također sveučilišni stručnjak za internu medicinu i kardiovaskularne bolesti, rekao je da je mliječna hrana "slučajno" povezana s rakom. Pretpostavio je da bi uzrok mogli biti prisutni spolni hormoni budući da tri četvrtine mlijeka dolazi od oplođenih krava, a rak prostate je karcinom koji reagira na hormone. Istraživači su također otkrili da postoje minimalne promjene u riziku od raka između nemasnog i punomasnog mlijeka, a otkrili su da povećana konzumacija mliječnih proizvoda ne znači jednako povećan rizik od raka. “Ako mislite da ste pod većim rizikom od prosječnog, razmislite o alternativama sojinog, zobenog, indijskog i drugih nemliječnih mlijeka”, rekao je Fraser za Daily Mail, upozoravajući muškarce s većim rizikom da budu oprezni.