Nova kirurška tehnologija može "osvijetliti" bakterije u ranama, pomažući u sprječavanju infekcija
Do pet posto ljudi koji su podvrgnuti operaciji može razviti infekciju — što može produljiti zacjeljivanje i dovesti do opasnih komplikacija, pokazale su studije. Neke bakterije ne mogu se vidjeti ljudskim okom, što znači da ih liječnici mogu propustiti prilikom čišćenja rane, piše Fox News Digital.
Sada se nova medicinska tehnologija koja koristi fluorescentno svjetlo pokazala učinkovitom u otkrivanju propuštenih bakterija, prema novom istraživanju koje je provelo Sveučilište Južne Kalifornije u Los Angelesu.
U izvješću 26 medicinskih studija, ručni uređaj koji koristi autofluorescentno (AF) snimanje uspješno je "osvijetlio" bakterije u devet od 10 rana, pri čemu je svaka različita vrsta bakterije promijenila boju. Rezultati su nedavno objavljeni u medicinskom časopisu Advances in Wound Care.
Detekcija u stvarnom vremenu
U tradicionalnim slučajevima, kirurzi uzimaju uzorke tkiva iz rana i šalju ih u laboratorij na testiranje kako bi odredili vrste bakterija koje su prisutne, istaknuli su istraživači. Rezultati ovih pretraga mogu se čekati danima, a tijekom tog vremena može doći do infekcije.
"Bakterije mogu uzrokovati infekciju rana kada uđu i razviju se u posjekotini ili rani", rekao je dr. Raj Dasgupta, specijalist za plućnu i intenzivnu njegu u Huntington Healthu u Los Angelesu, koji nije bio uključen u novu studiju.
"Ako se infekcija rane ne liječi, ona se može proširiti na druge dijelove tijela, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija", dodao je.
Tehnologija osvjetljenja omogućuje liječnicima da vide bakterije u stvarnom vremenu, što dovodi do ciljanog i učinkovitijeg zbrinjavanja rana, prema istraživačima studije.
"Fluorescentno snimanje, osobito s uređajima kao što je MolecuLight, nudi značajan napredak u otkrivanju rasta bakterija u kroničnim ranama, kao što su dijabetički ulkusi stopala", rekao je glavni autor studije dr. David G. Armstrong, profesor neurološke kirurgije i direktor USC Limb Preservation Program, za Fox News Digital.
Također bi moglo pomoći u sprječavanju potrebe za antibioticima, jer se bakterije mogu ukloniti prije nego što dođe do infekcije.
"Studija istražuje i potencijal nosivih uređaja za fluorescentno snimanje, koji bi mogli dodatno revolucionirati kirurški debridman (uključuje uklanjanje mrtvog, devitaliziranog ili kontaminiranog tkiva i stranog materijala iz rane i važan je inicijalni korak u pripremi svake rane) pružajući kontinuiranu vizualizaciju tijekom postupka", dodao je Armstrong.
Jedno od iznenađujućih otkrića u studiji jest da velike količine bakterija ne uzrokuju uvijek simptome, ali ipak usporavaju proces ozdravljenja, naveli su istraživači.
To je još više naglasilo potrebu za "sofisticiranijim dijagnostičkim alatima" u zbrinjavanju rana.
"Važno je to je da bismo pomoću ove metode mogli preduhitriti infekciju i na taj način izbjeći liječenje davanjem antibiotika. Ova tehnologija ne samo da poboljšava točnost debridmana, već također pomaže u ranoj intervenciji, potencijalno smanjujući rizik od komplikacija poput infekcija i amputacija", rekao je Armstrong.
Na temelju ove studije, Armstrong preporučuje liječnicima da razmotre integraciju fluorescentnog snimanja u svoje standardne protokole za zbrinjavanje rana, posebno za kronične rane kao što su dijabetički ulkusi stopala.
Armstrong savjetuje i da se pružatelji zdravstvenih usluga informiraju o napretku vezanom uz ručne uređaje koji koriste autofluorescentno (AF) snimanje jer bi to uskoro moglo pružiti još veću fleksibilnost i preciznost u njezi rana.
Fluorescencija možda neće zamijeniti laboratorijsko testiranje, kaže kirurg
Dr. Patrick Davis, plastični kirurg lica iz Davis Facial Plastics u Kaliforniji, naglasio je važnost prevencije bakterijskih infekcija – posebno kod revizijskih rinoplastika, za koje je rekao da imaju veći rizik od ove vrste komplikacija.
"Bilo je skromnih istraživanja s korištenjem fluorescencije za osvjetljavanje određenog dijela rane. Ideja je da određene bakterije emitiraju određenu valnu duljinu svjetlosti. Infekcije stafilokokom, na primjer, emitiraju drugačiju boju od druge vrste bakterija", rekao je Davis, koji nije bio uključen u novu studiju. Ova metoda može pomoći u potvrđivanju vrste antibiotika koji je potreban za liječenje, primijetio je Davis. No, za korištenje ove tehnologije potrebna su još dodatna istraživanja, smatra kirurg.
"Trenutno ova tehnologija ne može zamijeniti jednostavan bris rane, a zatim laboratorijski test kojim se točno utvrđuje koja je vrsta bakterije prisutna i koji se antibiotik treba koristiti. Međutim, može dati nagovještaj u stvarnom vremenu o skupu bakterija koji je prisutan, iako ga ne može točno specificirati – taj dio je još uvijek rezerviran za utvrđivanje u laboratoriju", rekao je.
Dasgupta se složio da bi ovaj uređaj mogao biti "siguran, učinkovit, precizan i jednostavan alat za korištenje" pri poboljšanju procjene rana, ali je primijetio da snimanje fluorescentnim svjetlom, kada se koristi za otkrivanje bakterijskih infekcija, ima neka ograničenja.
"Procjena je ograničena na bakterije koje proizvode fluorescentne molekule na površini i ispod površine kože. Sposobnost detekcije također ovisi o broju bakterija prisutnih u rani. Također, ovom vrstom procjene ne može se procijeniti dubina rane", rekao je Dasgupta.
Ograničenja studije
Primarno ograničenje ove studije jest da je ovisila o "kontroliranim svjetlosnim uvjetima" kako bi uređaji za fluorescentno snimanje radili točno, primijetio je Armstrong. "Ovo bi mogao biti izazov u određenim kliničkim okruženjima, osobito u kirurškim okruženjima u stvarnom vremenu", dodao je.
Potrebno je i dodatno istraživanje kako bi se potvrdila učinkovitost nosivih uređaja u usporedbi s postojećim ručnim uređajima.