Aktiviranjem neurona čuvamo mozak
Upravo taj mehanizam neuroplastičnosti pokazuje da mozak nije statičan organ koji se ne može oporaviti i na čije funkcije ne možemo djelovati, već naprotiv, stvaranjem novih veza između neurona, reorganizacijom i remapiranjem, moguće je u nekim slučajevima ponovno uspostaviti funkciju, a također i očuvati svježinu funkcioniranja do duboko u starost.
Tajne sivih stanica
Još davne 1904. godine, poznati španjolski neuroanatom Santiago Ramon y Cajal navodi da svaki čovjek, ako to želi, može postati kreator (skulptor) svoga vlastitog mozga. Aktiviranjem zrcalnih neurona, vidnim, slušnim i taktilnim podražajima, zamišljanjem pokreta, učenjem novih znanja, potičemo mehanizam neuroplastičnosti sa svrhom očuvanja, a također i oporavka funkcija mozga. Bolesti mozga, nažalost, često uzrokuju invalidnost, bitno pogoršavajući kvalitetu života pojedinca i njegove obitelji, uzrokujući također goleme materijalne troškove.
Ključevi očuvanja zdravlja mozga
Da bi mozak uredno funkcionirao, potrebna mu je stalna opskrba krvlju, a da bi ta opskrba bila dostatna, potrebno je procijeniti rizik nastanka poremećaja otkrivanjem i držanjem pod kontrolom čimbenika rizika. To su, u prvom redu, povišen krvni tlak, šećerna bolest, srčane bolesti, hiperlipidemije, poremećaj zgrušavanja krvi, pušenje i alkoholizam.
Dodatni savjeti
Posljednjih se godina dosta govori o vrijednosti mediteranske prehrane za zdravlje, posebno u prevenciji moždanih i srčanih bolesti, a također i Alzheimerove bolesti. Rezultati kliničkih pokusa na velikom broju ispitanika objavljeni u časopisima New England Journal of Medicine, Lancet, Circulation to nedvojbeno dokazuju. Kao što znamo, mediteranska prehrana uključuje ribu (plavu), povrće i voće, maslinovo ulje, te čašu crnog vina.
Za poboljšanje kognitivnih funkcija preporučuju se još orašasti plodovi, tamna čokolada s preko 70 posto kakaa, zeleni čaj i sl. Redovita tjelesna aktivnost neophodna je za uredno funkcioniranje kompletnog organizma, a posebno mozga, s obzirom da se na taj način podiže razina neurotrofina BDNFa, (brain derived neurotrophic factor) koji je ključan za koncentraciju, pamćenje i učenje. Niska razina BDNFa dovodi do depresije i slabijeg kognitivnog funkcioniranja.
Preuzmi jelovnik za mediteransku prehranu!