Najbolji savjeti za prevenciju depresivnih raspoloženja
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacija (WHO), od depresije trenutačno boluje od 300 do 350 milijuna ljudi u svijetu, a do 2020. godine ona će postati drugi globalni zdravstveni problem (sada je na četvrtom mjestu), a među ženskom populacijom prvi. Smatra se da u Hrvatskoj oko pet posto stanovništva boluje od neke vrste depresivnog poremećaja, što ne predstavlja posebnost u odnosu na druge narode i države.
- Nauči tolerirati neizvjesnost, postavi ostvarive ciljeve i voli sebe. Nauči bolje tolerirati neizvjesnost, sjeti se da je ona uglavnom naša najveća konstanta i orijentiraj se na sadašnji život, a ne na razmišljanje o prošlosti ili strahovanje od budućnosti.
- Nauči granice svojeg djelovanja i prihvati da nismo niti možemo biti odgovorni za sve što nas okružuje, pa ni za sve loše stvari.
- Jasno definiraj osjećaje i želje, formiraj ciljeve koji su ostvarivi.
- Prihvati sebe i voli svoje bližnje, budi blaga prema sebi i ljudima.
- Nastoj uvijek održati određeni nivo fizičke aktivnosti, kao i ritam sna te prehrane.
- Vrlo je važno održavati socijalne kontakte jer preko njih i u interakciji s drugima učimo emocionalni jezik, shvaćamo osjećaje i suosjećajnost.
- Ne treba zaboraviti na odmor, relaksaciju, slobodne aktivnosti, sport, šetnje... što već koga odmara i relaksira.
- Čini dobro i budi dobra, kako sebi tako i drugima.
- Uvijek imaj na umu spoznaju da će svaka nevolja proći i da se ne treba fokusirati na pojedinačne negativne stvari ili događaje te njima bojiti cjelokupni život.