'Krvni ugrušci rijetka nuspojava AstraZenece', EMA zaključila
"Donoseći svoj zaključak, odbor je uzeo u obzir sve trenutno dostupne dokaze, uključujući savjete ad hoc stručne skupine. EMA podsjeća zdravstvene radnike i ljude koji primaju cjepivo da ostanu svjesni mogućnosti vrlo rijetkih slučajeva nastanka krvnih ugrušaka u kombinaciji s niskom razinom trombocita u roku dva tjedna od cijepljenja.
Većina slučajeva poremećaja krvnih ugrušaka dogodila se kod osoba mlađih od 60 godina i kod žena u roku od dva tjedna od cijepljenja, ali EMA je zaključila da dob i spol nisu odlučujući čimbenici za ove rijetke reakcije na cijepljenje", rekla je Sabine Straus, iz odbor za sigurnost cjepiva u EMA-i piše The Guardian.
Manje od 100 prijavljenih slučajeva na 25 milijuna cijepljenih
Osobe koje su primile cjepivo trebaju odmah potražiti liječničku pomoć ako se pojave simptomi ove kombinacije krvnih ugrušaka i niskog nivoa trombocita. PRAC je primijetio da su se krvni ugrušci pojavili u venama u mozgu (cerebralnim venskim sinusima), trbuhu (tromboza splanhničkih vena) i u arterijama, zajedno s niskom razinom trombocita i ponekad krvarenjem.
Odbor je izvršio detaljni pregled 62 slučaja tromboze cerebralnih venskih sinusa i 24 slučaja tromboze splanchnic vena zabilježenih u EU bazi podataka o sigurnosti lijekova (EudraVigilance) od 22. ožujka 2021., od kojih je 19 bilo kobno.
Podaci su uglavnom iz sustava spontanog prijavljivanja EEA i Velike Britanije, gdje je oko 25 milijuna ljudi primilo cjepivo. "COVID-19 povezan je s rizikom od hospitalizacije i smrti. Zabilježena kombinacija krvnih ugrušaka i niskog broja trombocita vrlo je rijetka, a ukupne koristi cjepiva u prevenciji COVID-19 nadilaze rizike od nuspojava", rekla je Emer Cooke, izvršna direktorica EMA-e.