7 zemalja u kojima žene imaju pravo na menstrualni dopust

Freepik
Španjolska je još prije dvije godine postala prva europska zemlja koja je uvela menstrualni dopust. Prema zakonu koji je usvojio španjolski parlament, žene mogu koristiti tri dana bolovanja "u slučaju onesposobljavajuće menstruacije".
Vidi originalni članak

Tema je zasigurno još uvijek tabu u većini profesionalnih sfera, bez obzira o kojoj je zemlji riječ. To je dovelo do toga da žene moraju patiti u tišini dok nisu u mogućnosti raditi zbog menstrualnih bolova i drugih medicinskim izazovima koje donosi njihov mjesečni ciklus.

Izvješća pokazuju da većina žena - gotovo 80 % - doživljava menstrualne nelagode, a oko 40 % prijavljuje jake bolove. Samo nekoliko zemalja diljem svijeta ima politike za rješavanje menstrualnih potreba zaposlenica. Većina zemalja ne propisuje nikakvu vrstu dopusta za svoje radnice. U slučaju jakih menstrualnih nelagoda, žene imaju mogućnost produžiti svoje pravo na uzimanje slobodnih dana. Ali mnoge, čak i nakon što iskuse bol i nelagodu, pate i rade u tišini.

Global Woman Leader donosi popis zemalja u kojima je omogućen menstrualni dopust. 

Indonezija

Menstrualni dopust je u Indoneziji dopušten još od 1948. Iako je politika obnovljena 2003. u okviru Zakona o radu, žene imaju pravo na dva slobodna dana svaki mjesec tijekom menstruacije. Prema zakonu, žene ne bi trebale raditi prva dva dana menstruacije. Međutim, nekoliko poslodavaca u ovoj zemlji ne poštuje zakon.

Japan

Ova azijska otočna zemlja može se smatrati pionirom u davanju menstrualnog dopusta. Politika menstrualnog dopusta u Japanu poznata je kao "Seiri Kyuka" i započela je 1947. godine. Japanski sindikati (JLU) zahtijevali su ovu politiku još 1920. godine. Prema zakonu se žene ne bi smjele ispitivati o tome zašto su uzele dopust.

Također, žene će dobiti jedan slobodan dan tijekom menstruacije. Međutim, poslodavci ga ne poštuju često. Samo 0,9 % zaposlenica koje ispunjavaju uvjete koristilo je menstrualni dopust, prema istraživanju u kojem je sudjelovalo gotovo 6000 poslodavaca. 

Stres može poremetiti menstrualni ciklus 7 simptoma prije i tijekom menstruacije koje ne biste trebali zanemariti

Južna Koreja

Zakon o menstrualnom dopustu u Južnoj Koreji stupio je na snagu 2001. godine. Prema zakonu, žene trebaju dobiti jedan dan slobodno tijekom menstruacije svaki mjesec. No ako žena ne želi uzeti dopust, poslodavac bi joj trebao isplatiti dva dana dodatne plaće.

No žene u Južnoj Koreji često ne traže menstrualni dopust zbog društvenog tabua vezanog uz menstruaciju. Prema anketi iz 2018., nešto više od 19 posto žena uzima slobodan dan, što je više nego u Japanu. Ipak, i dalje većina žena izbjegava uzimati slobodan dan zbog teških i tradicionalnih radnih okruženja.

Španjolska

Španjolska je nedavno postala prva zemlja u Europi koja je ženama osigurala menstrualni dopust. Zakon je donesen 2023. godine i navodi da žene imaju tri dana plaćenog dopusta tijekom menstruacije, koji se može produžiti na pet dana zbog zdravstvenih problema. 

Ako žena koristi dopust, tada je za to potrebna liječnička potvrda, a javni sustav socijalnog osiguranja pokriva troškove. Zakon bi trebao pomoći u otklanjanju trajnih nesporazuma i predrasuda o menstruaciji koje negativno utječu na živote žena.

Povijesni dan Španjolska prva u Europi uvela menstrualni dopust

Tajvan

U Tajvanu je politika menstrualnog dopusta odobrena Zakonom o rodnoj ravnopravnosti u zapošljavanju. Zakon je donesen 2002. godine. Omogućena su tri dana dopusta za žene s isplaćivanjem pola plaće. Ako dopust prelazi tri dana, smatrat će se bolovanjem. No ono što tajvansku politiku menstrualnog dopusta čini drugačijom jest to što se ta tri dana dopusta mogu iskoristiti na godišnjoj razini, a ne mjesečno. Menstrualni dopust bio je uključen u opći broj dana bolovanja prema prethodnom propisu.

Vijetnam

U početnoj fazi, kada su ljudi počeli otvoreno govoriti o menstruaciji, zaposlenice su mogle dnevno uzeti 30 minuta slobodno, ali kasnije se ispostavilo da to nije učinkovito. Godine 2020. donesen je zakon koji predviđa da zaposlenice imaju tri dana plaćenog dopusta svaki mjesec tijekom menstruacije. No, poslodavci su dužni isplatiti ženama veću naknadu ako ne žele iskoristiti slobodne dane. 

Zašto menstruacija boli? Zašto se javljuju nesnosni menstrualni grčevi i bolovi i koje je rješenje?

Zambija

Menstrualni dopust u Zambiji naziva se "Majčin dan". Žene imaju jedan slobodan dan svaki mjesec tijekom menstruacije. Ovaj zakon stupio je na snagu 2015. godine. Ako poslodavac ne odobri dopust, žene mogu ga mogu tužiti. Zaposlenice ne smiju biti ispitivane zašto uzimaju dopust te se ovaj zakon odnosi samo žene koje nemaju djecu.

menstrualne tegobe Menstrualna 'prehlada': Osjećaj fizičke slabosti prije menstruacije nije slučajan

Posjeti missZDRAVA.hr