Ženska prijateljstva zaista liječe - smanjuju stres i razinu kortizola
Jedno zanimljivo istraživanje pokazalo je da žene različitih dobnih skupina komuniciraju na različite načine, a posebno se fokusiralo na to koliko su ženska prijateljstva snažna i dugotrajna.
Istraživanje pod nazivom “What are friends for? The impact of friendship on communicative efficiency and cortisol response during collaborative problem solving among younger and older women” objavljeno je u svibnju 2021. godine u časopisu Journal of Women and Aging.
Istraživanje su vodile tadašnje postdoktorandice Michelle Rodrigues i Si On Yoon s Beckman instituta, a multidisciplinarni tim znanstvenica istraživao je kako dob i poznanstvo utječu na komunikaciju među ženama, pri čemu su mjerile učinkovitost razgovora i fiziološki odgovor na stres.
Ženska prijateljstva – prirodni lijek za stres
Ovo se istraživanje razlikovalo od drugih jer umjesto uobičajenog pristupa "bori se ili bježi", koji je više vezan uz muški način reagiranja na stres, koristi teoriju "njeguj i poveži se", koja bolje opisuje kako žene komuniciraju i nose se sa stresom. Prema toj teoriji, žene štite svoju djecu i prijatelje (njeguju) te traže podršku u društvenom okruženju kako bi se zajedno lakše suočile s izazovima (povežu se), piše Natural Medicine.
"Žene su tijekom evolucije razvile alternativni mehanizam za suočavanje sa stresom", objasnila je Michelle Rodrigues, danas izvanredna profesorica na Odsjeku za društvene i kulturne znanosti Sveučilišta Marquette. "Umjesto povlačenja, žene se okreću svojim prijateljicama. "
Istraživanje: Razgovor s prijateljicom opušta tijelo
U istraživanju su sudjelovale 32 žene – 16 u dobi od 62 do 79 godina i 16 u dobi od 18 do 25 godina. Svaka sudionica bila je u paru – ili s prijateljicom (poznata osoba) ili sa ženom koju prvi put susreće (nepoznata osoba).
Zajedno su rješavale niz komunikacijskih zadataka. U jednom zadatku, jedna je žena imala pred sobom niz apstraktnih oblika (tzv. tangrami), a zatim je drugoj morala objasniti kako ih posložiti – bez da druga vidi oblike.
Rodrigues objašnjava: “Jedna je žena mogla reći da joj neki oblik izgleda kao pas, dok bi druga mogla reći da izgleda kao trokut, znak stop i kotač bicikla.”
Učinkovitost komunikacije mjerila se brojem riječi potrebnih za točno slaganje oblika – što manje riječi, to bolja komunikacija.
Dob igra ulogu, ali ne kako biste očekivale
Rezultati su pokazali da su mlađe žene učinkovitije komunicirale s prijateljicama, ali znatno lošije s nepoznatim osobama. Starije žene pokazale su iznimnu fleksibilnost – jednako su uspješno komunicirale i s prijateljicama i s nepoznatim ženama.
Drugim riječima, s godinama žene postaju vještije u objašnjavanju i razumijevanju, bez obzira na to koliko dobro poznaju sugovornicu.
“Zadatak poput ovog zahtijeva da se stavite u perspektivu druge osobe. Čini se da su mlađe žene opreznije u tome, dok starije žene to lakše uspijevaju – čak i s nepoznatim osobama”, istaknula je Rodrigues.
Zanimljivo je da, iako starije osobe često imaju manji, ali kvalitetniji krug prijatelja, to ne znači da gube sposobnost komunikacije s nepoznatima. Upravo suprotno – ovo istraživanje pokazuje koliko je važno da se žene svih dobnih skupina povezuju i uče jedna od druge.
“Iako starije žene preferiraju provoditi vrijeme s onima do kojih im je najviše stalo, jasno je da imaju razvijene socijalne vještine za uspješno komuniciranje s bilo kim, kad god to požele”, dodala je Rodrigues.
Prijateljstva štite od stresa – i to dokazano
Znanstvenice su tijekom testova mjerile i razinu kortizola u slini, što je pouzdan pokazatelj razine stresa.
“Kada doživite stres, ako vam sustav za reagiranje na stres funkcionira normalno, tijelo otpušta kortizol, koji zatim potiče otpuštanje glukoze u krv. To se u razini sline očituje otprilike 15 do 20 minuta nakon stresne situacije”, pojasnila je Rodrigues. “Ako vidimo porast razine kortizola u odnosu na početno stanje, to znači da je osoba pod većim stresom.”
No, kakve veze to ima s prijateljstvom? U obje dobne skupine, žene koje su zadatke rješavale s prijateljicama imale su znatno nižu razinu kortizola nego one koje su radile s nepoznatim ženama.
“Velik dio istraživanja vezan uz hipotezu ‘njeguj i poveži se’ fokusirao se isključivo na mlade žene, stoga je iznimno važno vidjeti da isti efekti traju tijekom cijelog života”, istaknula je Rodrigues.
Zaključak? Ženska prijateljstva nisu samo emocionalno ispunjavajuća – ona nas i fiziološki štite od stresa. I što je najljepše – to je tako tijekom cijelog života.