Zašto mržnja prema istim stvarima može biti početak sjajnog prijateljstva?
Bilo da radite na istom katu, u istom uredu ili unutar iste tvrtke, mnoge žene upravo na poslu sklapaju najdublja prijateljstva. Ta prijateljstva su često su posebno iskustvo. Ona prelaze klasične društvene norme i hijerarhije – jer kad ste na istom brodu, sve maske padaju.
Ali što nas zapravo toliko povezuje s kolegicama? Možda to nije samo kava, zajednički ciljevi ni borba za bonuse. Možda je to zapravo mržnja prema istim stvarima. Zvuči poznato?
Razmislite na trenutak – o čemu najčešće razgovarate sa svojom najbližom kolegicom s posla? Vjerojatno nije najčešća tema kako je novi aparat za kavu odličan.
Prije će biti nešto poput: "Zar šef opet ignorira sve što predlažemo?" ili "Ne mogu više slušati kako kolega iz susjednog ureda kiše kao da je sam na svijetu." A možda i: "Kako je baš ona dobila to unapređenje, a ne Petra?"
Postoji razlog zašto petak navečer uz čašu vina ili piva često postane emocionalna ispovijed – i to ne o sreći. Zajedničko kukanje, ogovaranje ili jednostavno – mržnja prema istim stvarima – često je tajna čvrstih prijateljstava. A znanost to potvrđuje.
Mržnja može zbližiti – i to snažno
Zvuči dramatično, ali to je zapravo ljudski. Još 2006. godine, studija objavljena u časopisu Personal Relationships dokazala je da ljudi lakše uspostavljaju prijateljstva s onima koji dijele njihove negativne stavove, nego s onima koji dijele njihove pozitivne interese.
Drugim riječima – mržnja prema istim stvarima zbližava više nego ljubav prema istim stvarima. Psihologinja Jacqui Manning iz mreže Connected Women za Body+Soul pojašnjava zašto je to tako: "Dijeljenje frustracija i nezadovoljstva stvara osjećaj bliskosti, razumijevanja i solidarnosti", kaže.
"To im često potvrda da nisu sami u onome što osjećaju."
Osim toga, to je često najlakši način za započeti razgovor – svi volimo započeti s nečim što nas muči, pogotovo ako znamo da osoba preko puta točno zna o čemu pričamo, piše Body + Soul.
Negativne emocije stvaraju dublju povezanost?
Zvuči paradoksalno, ali zapravo ima smisla. Manning pojašnjava da negativna iskustva i frustracije često donose trenutni osjećaj povezanosti i empatije.
Zamislite da vas kolegica s posla izda i iskoristi vašu ideju kako bi dobila promaknuće koje ste vi željeli. Možete o tome pričati s prijateljicom izvan posla, ali ona neće moći razumjeti sve nijanse te situacije.
Kolegica koja radi s vama, zna ljude, zna dinamiku – ona je savršena osoba za zajedničko "pražnjenje". I upravo to stvara specifičnu povezanost. Manning dodaje: "Prijateljstva koja se temelje na zajedničkom nezadovoljstvu često su intenzivnija jer se javlja potreba za potvrdom, podrškom i osjećajem da niste sami u onome što vas muči."
Ima li mržnja rok trajanja?
Naravno, prijateljstva temeljena isključivo na frustracijama mogu imati kratak vijek. Ako s kolegicom s posla stalno razgovarate o tome koliko vas živcira šef, što će se događa kad jedna od vas dvije promijeni posao?
"Zajedničko nezadovoljstvo može biti dobar početak prijateljstva, ali ako je to jedina stvar koja vas povezuje, prijateljstvo vjerojatno neće potrajati", upozorava Manning.
I, budimo iskreni – stalno pričanje o onome što nas živcira, tko nas nervira ili zašto je nešto nepravedno, može iscrpiti. Gdje je tu zabava? Smijeh? Radost?
"Ako se odnos temelji samo na žaljenju, obje strane mogu brzo osjetiti emocionalni umor i gubitak motivacije za druženje", dodaje.
Zdrava doza zajedničkog prigovaranja
Povezivanje kroz ono što nas smeta može biti pozitivno – ako je uravnoteženo. Manning kaže: "Zdrava verzija toga uključuje humor, razumijevanje i smijeh. Može biti sjajan način za opuštanje – kad se obje nasmijete jer znate da vas isti detalji izluđuju."
No kad se svaki razgovor pretvori u niz frustracija bez ijednog svijetlog trenutka – tada treba povući crtu.
Kako izgraditi prijateljstvo koje traje
Prijateljstvo koje će preživjeti i dobre i loše dane treba više od zajedničke mržnje prema stvarima. Treba podršku, pozitivna iskustva, otvorenost i – uživanje u zajedničkom vremenu.
Prijateljice bi trebale biti tu da se međusobno podržavaju, vesele jedna drugoj i dijele trenutke koji donose radost, a ne samo frustraciju", kaže Manning. To ne znači da ne biste trebali razgovarati o teškim i važnim stvarima – naprotiv. "Važno je znati da imate prijateljicu koja će vas saslušati kad vam je teško. Ali ako primijetite da to postaje obrazac, možda je vrijeme za osvježavanje odnosa."
Kako to učiniti? Manning predlaže iskren razgovor, recimo: "Primijetila sam da se nakon razgovora o nekim temama osjećam iscrpljeno ili loše. Možemo li pokušati pričati više o nečemu što obje volimo?"
"U životu je bitna ravnoteža – važno je priznati što nas muči i dati si prostora da to izrazimo, ali idealno je ne zaglaviti u negativnim emocijama", objašnjava. "Kad tijekom dana pokušamo primijetiti male dobre stvari– ono na čemu smo zahvalni ili što nam ide dobro – naš mozak počinje lučiti hormone koji nam popravljaju raspoloženje i podižu energiju. Vrijedi pokušati!"
Mržnja prema istim stvarima zaista može biti temelj snažnog prijateljstva. Ali ako želite da ono traje – ne zaboravite njegovati i ono što vas obje veseli.