Jedi poriluk za zdravo srce i jači glas!
Ljekovita svojstva
Poriluk pripada istoj porodici kojoj pripadaju i češnjak, luk, kozjak i ljutika. Iako je suptilnijeg i blažeg okusa od svojih srodnika luka i češnjaka, sličan im je po tome što i on sadržava ljekovite sumporne fitonutrijente, primjerice tiopropanal-sulfokside.
Iako se većina istraživanja povrća iz skupine Allium o njegovoj ulozi u sniženju rizika od ateroskleroze i bolesti srca provodila na luku i češnjaku, čini se kako sadržava mnoga ista zaštitna svojstva. Smatra se da poriluk sadržava male količine oksalata, što pojedincima može biti važno.
Najbolji način čuvanja poriluka
Najukusniji poriluk možeš odabrati tako da potražiš čvrst i ravan, tamnozelenih listova i duga bijela vrata. U promjeru bi morao biti širok između 12 i 25 milimetara. Izbjegavaj žuti, uvenuo poriluk ili poriluk s napuklom ili nagnječenom glavicom. Izbjegavaj također pretjerano velik poriluk jer je takav obično prevlaknat.
Čuva li se pravilno, ostat će svjež do sedam dana. Prije spremanja u hladnjak, stavi ga u plastičnu vrećicu za čuvanje. Uočio sam kako je najbolje vrećicu čvrsto omotati oko poriluka, istiskujući pritom što je više moguće zraka iz vrećice. Nakon što si poriluk prerezala napola po dužini, razdvoji pera pa ih operi. Ne peri ga prije stavljanja u hladnjak jer će izlaganje vodi pospješiti kvarenje.
Priprema poriluka
Jednostavan način pripreme poriluka korak po korak (poriluk narezan po duljini):
- Odreži zelene vrhove i korijen poriluka te ukloni vanjske tvrde listove.
- Bijeli, mekši dio poriluka nareži po duljini na pola.
- Reži poriluk na komade duge otprilike 5 cm. Svaki komad reži po duljini na vrlo tanke trake. Neka odstoji 5-10 minuta kako bi naglasila njegove skrivene blagotvorne značajke.