Anksioznost u teretani i kako je prevladati?
U savršenom svijetu, najteži dio odlaska u teretanu bio bi trening, a ne sami odlazak u teretanu. Međutim, ako osjećaš anksioznost zbog korištenja opreme u teretani, misliš da će te netko promatrati ili osuđivati, ili te strah koristiti svlačionicu, nisi sama. U nastavku ti donosimo što sve može utjecati na anksioznost u teretani, ali i kako se suočiti s njom.
Što je anksioznost u teretani?
Prema Američkom udruženju psihijatara (APA), anksiozni poremećaji najčešći su poremećaji mentalnog zdravlja i pogađaju gotovo 30 % odraslih osoba u nekom trenutku. Ti osjećaji, koje APA definira kao "iščekivanje buduće brige", mogu se manifestirati kao napetost mišića i izbjegavanje.
Vježbanje ne koristi samo tvom fizičkom zdravlju, već i tvom mentalnom zdravlju. Identificiranje okidača i učenje mehanizama s kojim se možeš suočiti s anksioznošću u teretani mogu ti pomoći da zakoračiš u teretanu sa samopouzdanjem, pobijediš te negativne osjećaje i iskoristiš prednosti vježbanja.
Okidači anksioznosti u teretani
Kao i svaka vrsta anksioznosti, anksioznost u teretani može biti složena i individualizirana, ali evo nekoliko uobičajenih scenarija koji bi je mogli izazvati:
Početnica si
Ako nikada nisi vježbala u teretani ili je prošlo puno vremena otkada si bila u teretani, možda ćeš biti zastrašena. Hoće li te ljudi osuđivati, što trebaš učiniti i kako započeti situacije su o kojima ćeš možda razmišljati. U tom slučaju radi se o situacijskoj anksioznosti u kojoj su misli i osjećaji izazvani nepoznatom situacijom.
Promijenila si teretanu
Možda već neko vrijeme vježbaš u jednoj teretani, ali si nedavno odlučila otići u novu teretanu. Kretanje po novom rasporedu, pronalaženje svlačionice i toaleta, lociranje opreme koju želiš koristiti i ulazak u novu rutinu može izazvati tjeskobu.
Imaš problema s korištenjem opreme
Možda stvarno želiš koristiti neku opremu koju dosad nisi koristila, ali ne možeš shvatiti kako i zbog toga postaješ uznemirena i osjećaš se posramljeno.
Presvlačenje pred drugima
Ako dolaziš u teretanu s posla ili planiraš otići negdje nakon vježbanja, morat ćeš se presvući prije ili poslije treninga. Ako to radiš u javnoj svlačionici, može ti biti neugodno.
Gužva u teretani
Pretrpani zatvoreni prostori mogu izazvati nelagodu. Anksioznost nakon covida stvarna je pojava, a ideja o povratku u život kakav si poznavala prije pandemije može izazvati osjećaj straha i neizvjesnosti.
U teretani su pretežito muškarci
Korištenje teretane može biti zastrašujuće za žene, čak i ako nisu početnice. Jedno istraživanje proučavalo je 116 žena fakultetske dobi i pokazalo se da je dobar dio njih bio svjestan prednosti treninga snage, ali još uvijek nisu vježbale onoliko koliko su htjele. Osim vremena i truda, žene nisu često vježbale s utezima u teretani jer su osjećale da ih drugi osuđuju, jer ih je bilo strah ili jer nisu znale koristiti opremu. Istraživanje sugerira da bi ženama samo jedan sat treninga s utezima ili teretana namijenjena samo za žene mogli dati motivaciju da se oslobode tih negativnih osjećaja.
Kako prevladati anksioznost u teretani?
Postoji puno načina kojima možeš prevladati anksioznost u teretani i odraditi trening kakav želiš.
- Istraži i upoznaj se s teretanom. Anksioznost uzrokuju nepoznate situacije pa bi ti stjecanje što više informacijama o teretani i korištenju opreme mogli pomoći da se osjećaš sigurnije.
- Počni polako. Ne moraš vježbati istim intenzitetom kao i svi ostali, pogotovo ako si prvi put u teretani. Odaberi cilj koji tebi odgovara i počni polako. Tvoj početni trening može biti jednostavan poput tračanja na traci za trčanje 10-15 minuta i istezanje. Polako izgradi svoj plan vježbanja.
- Angažiraj osobnog trenera. Rad s osobnim trenerom čak i samo jednom može ti pomoći da naučiš koje vježbe raditi, kako ih izvoditi, kako postaviti opremu i kako napraviti svoj plan vježbanja. Razgovaraj s osobnim trenerom o svojim ciljevima kako bi te mogao usmjeriti. U većini teretana bar u Zagrebu preva konzultacija s trenerom je besplatna.
- Idi s prijateljicom. Odlazak u teretanu s prijateljicom ili članom obitelji koji se dobro snalazi u teretani može pružiti utjehu, podršku i vodstvo. Zbog toga bi se mogla osjećati ugodno u teretani pa kasnije možeš ići i sama.
- Grupni programi. Vježbanje u grupi ponekad ublažava tjeskobu koja proizlazi iz neznanja što učiniti u teretani, jer možeš pratiti instruktora ili druge ljude u grupi. Kada se osjećaš ugodno i postaneš dio grupne fitness zajednice, možda ćeš imati koristi od boljeg ukupnog mentalnog zdravlja.
- Planiranje treninga. Planiranje treninga ključno je za bolje upravljanje vremenom i učinkovitost, a može pomoći i u smanjenju anksioznosti. Ako točno znaš koje vježbe želiš napraviti i kojim redoslijedom, bolje ćeš se usredotočiti na trening.
- Duboko disanje i pozitivno razmišljanje. Pokazalo se da duboko disanje može sniziti razinu stresa i kortizola. Također, prebacivanje s negativno na pozitivno razmišljanje može ti pomoći da se usredotočiš na svoj trening, a ne na ostale ljude u teretani.
- Nemoj odustati. Prirodno je da želiš izbjegavati teretanu ako izaziva tjeskobu, ali ako pronađeš načine s kojima možeš prevladati anksioznost i držiš se toga, vidjet ćeš poboljšanje s vremenom.
Alternativa teretani
Ako zbog anksioznosti u teretani ne možeš odraditi trening, postoje alternative koje možeš isprobati.
- Vježbanje kod kuće. Danas na tržištu postoji mnogo sjajnih aplikacija za fitness, kao i treninga koje možeš pronaći na YouTubeu ili drugim web stranicama. Čak i ako nemaš opremu, možeš pronaći nešto što ti odgovara.
- Vježbanje vani. Ako vrijeme dopušta, odi u šetnju ili na trčanje, igraj tenis ili košarku ili idi na plivanje. Postoji mnogo načina da ostaneš aktivna izvan teretane.
- Pronađi manju teretanu. Možda bi manja, inkluzivnija dvorana omogućila da pobijediš svoju tjeskobu u teretani. Promjena okruženja može biti upravo ono što ti je potrebno da bi uspjela.