Znanstvenici pozivaju na zabranu 'beskorisnih' filtera za cigarete
Znanstvenici navode kako filteri na cigaretama ne obavljaju svoju funkciju pa ih treba zabraniti zajedno s plastičnim slamkama, tanjurima i priborom za jelo, prenosi Daily Mail.
Filteri za cigarete napravljeni su od posebne vrste plastike za jednokratnu upotrebu koja se naziva celulozni acetat te nije biorazgradiva.
"Ako ne uspijemo smanjiti bilijune opušaka koji se godišnje odbacuju, potkopavamo naša nastojanja da suzbijemo globalni plastični otpad i propuštamo priliku da pomognemo okončati globalnu epidemiju duhana", rekao je dr. Thomas Novotny sa suradnicima s Državnog sveučilišta San Diego.
"Epidemija duhana i dalje je vodeći uzrok smrti i invaliditeta na globalnoj razini. Baš kao i prijetnja globalnim zagrijavanjem, trajat će sve dok nacije ne provedu inovativne intervencije."
Stručnjaci su filtere nazvali "najsmrtonosnijom prevarom u povijesti ljudske civilizacije".
Filtri su neučinkoviti i stavljaju se na cigarete kako bi uštedjeli troškove i zavarali potrošače da misle kako su cigarete sigurnije, naveli su. Prvi put pojavili su se 50-ih godina prošlog stoljeća kada su ih proizvođači plasirali na tržište kao inovaciju koja će cigarete učiniti sigurnijim za pušenje.
"Sada znamo da je ovaj sigurnosni argument bio mit, jedan od mnogih koje je duhanska industrija stvorila radi prodaje cigareta", zaključili su.