Parfemi: 7 bolesti koje mogu uzrokovati i simptomi osjetljivosti
Parfemi se spominju u egipatskim hijeroglifima već 3.000 godina prije Krista. U Europu je parfem stigao u 14. stoljeću, gdje je postao popularan među plemićima, a služio je da prekrije neugodne mirise tijela. I dok su parfemi iz drevnog doba bili bazirani na cvjetnim mirisima i prirodnim aromama, suvremeni mirisi su nešto sasvim drugo. Krajem 19. stoljeća, kemičari su počeli izolirati spojeve iz aromatičnih ulja, a te stabilnije sintetičke verzije dulje su držale miris. Danas se vrlo rijetko koriste pravi prirodni sastojci u parfemima, a umjesto njih se koriste razne kemijske mješavine.
Sastojci parfema smatraju se poslovnom tajnom te ne moraju svi sastojci biti istaknuti na ambalaži što je proizvođačima omogućilo da stavljaju u parfeme najrazličitije nepouzdane i neprovjerene kemikalije.
Kada je radna skupina za zaštitu okoliša (EWG) testirala kemikalije u nekim popularnim parfemima, ustanovili su da u svakom parfemu ima u prosjeku 14 kemikalija koje nisu na popisu. Od tih kemikalija mnoge su poznati ometači hormona i alergeni. Proizvođači danas koriste oko 3.100 sastojaka u različitim kombinacijama za stvaranje parfema i mirisa. Izvješće Nacionalne akademije znanosti u SAD-u pokazalo je da je 95% kemikalija korištenih u mirisima sintetička petrokemija (sastojci dobiveni iz nafte).
Neke od kemikalija u parfemima
Ftalati - ova se kemikalija povezuje s autizmom, ADHD-om i neurološkim poremećajima te je zabranjena u EU, Japanu, Južnoj Koreji, Kanadi i Kini. Istraživanja također povezuju ftalate s rakom, endokrinim poremećajem i razvojnom i reproduktivnom toksičnošću. Druge studije povezuju ftalate s oštećenjem spermija i promijenjenom u genitalnom razvoju kod dječaka.
Formaldehid - opće poznat kao jedna od najopasnijih kemikalija. Kancerogen je, a nalazi se u lakovima za nokte te u raznim sintetičkim proizvodima za njegu kose, kože i tijela kao antimikrobna tvar i konzervans, ali se na deklaracijama nikada ne navodi kao 'formaldehid'. Pojavljuje se pod različitim pseudonimima (većina ih u sebi sadrži riječ 'form', primjerice: formalin, isoform i formalith). Nažalost, formaldehid se ne nalazi samo u našim parfemima i mirisima već i u mnogim konvencionalnim namještajem i građevinskim materijalima.
Simptomi koji mogu upućivati da si osjetljiva na parfeme
Kemikalije u mirisima mogu uzrokovati simptome kao što su:
- smanjena funkcija pluća, iritacija dišnog sustava, pogoršanje simptoma astme
- alergijske reakcije
- komplikacije u trudnoći
- migrene i glavobolje
- kožne probleme
- kognitivne probleme
- gastrointestinalne probleme
Ni proizvodi bez mirisa nisu sigurni
Jasno je da se miris treba izbjegavati, ali i proizvodi koji ne sadrže mirise nisu puno bolji. Naime, ti mirisi sadrže kemikalije koje prekrivaju druge kemikalije neugodnijeg mirisa u proizvodu, ali ne sadrži cvjetni ili neki drugi izražen miris. Znači, u osnovi su to proizvodi koji ne sadrže snažne mirise, piše na portalu Wellness Mama. Dobra alternativa parfemima su eterična ulja, ali i ona moraju biti provjerna i nanositi se na kožu prema uputama proizvođača.