Od danas su konačno zabranjene plastične vrećice, ali opet ne sve
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić izjavio je kako se iz uporabe povlače vrećice koje se koriste u svakodnevnoj kupovini. "Riječ je ponajprije o poštivanju direktive iz 2015., koja je išla u smjeru smanjenja uporabe vrećica. U idućem razdoblju, kako vrijeme bude odmicalo,i drugi će se tipovi vrećica polako povlačiti. U ovom trenutku to još nije slučaj, ovo je prvi korak," izjavio je ministar Ćorić.
Zakon o gospodarenju otpadom koji se se odnosi na plastične vrećice se kako kaže ministar Ćorić odgađao kako bi se proizvođači i distributeri mogli prilagoditi toj velikoj promjeni. Potiče građane da što više koriste platnene i papirnate vrećice koje su višekratne kako bi najlon, odnosno plastika što prije prestali biti dio hrvatske stvarnosti u prirodi. Spomenuo je i da je bilo kritika javnosti o ukidanju plastičnih vrećica, ali da se već dvije godine zna da Hrvatska mora krenuti u smjeru njihovog ukidanja. Proizvođači takvih vrećica su to znali i s njima se komuniciralo o ukidanju tzv. srednjih vrećica. Potrebno je prvo riješiti se svakodnevnih vrećica kako bi se kasnije mogla riješiti pitanja i ultra-laganih i vrećica za višekratnu upotrebu. "U trgovinama je sve više vrećica za višekratnu uporabu i to je zapravo bio smjer," izjavio je ministar Ćorić.
Plastične vrećice čine do 70 % otpada u europskim vodama
Korištenje plastičnih vrećica nije mali problem. Svake godine ih se u Europskoj uniji potroši gotovo 100 milijardi, a da Europski parlament nije izglasao konačno odobrenje novih pravila EU za smanjenje upotrebe plastičnih vrećica, ta brojka bi narasla i do 111 milijardi. Plastika je katastrofalna za prirodu, a plastične vrećice čine 70 % otpada koji se nalazi u europskim vodama prenosi Europagreens.eu. Neke države poduzele su važne korake za rješenje ovog problema pa je tako Irska uvela naknadu za plastične vrećice i u roku pet mjeseci, njihova potrošnja je smanjena za 91 %.