Je li hodanje u cipelama zabranjeno i u tvojoj kući i kako je povezano s E. Coli?
Osoba sam koja se svaki dan bori da mi kuća bude čista, iako pored svih dlaka s kose, mačjih dlaka, prašine to često nalikuje na Sizifov posao, ne odustajem. Iako, mnogi toga nisu svjesni, na potplatima cipela donose se najrazličitije vrste prljavštine trava, lišće, zemlja, tekućine nepoznatog podrijetla, ostaci različitih predmeta, dokazi da ste posjetili javni toalet i tako unedogled.
I da netko ne bi pomislio da su ovo samo paranoične ideje jedne čistunice, napominjem da su se i znanstvenici zabavili ovim pitanjem.
U drugoj studiji, istraživači su pregledali površine u 30 domova i otkrili da su otporne bakterije Clostridium difficile češće nađu na dnu cipela nego na WC sjedalima. Kako bi slikovitije opisala neugodno stranu ovog znanstvenog otkrića zamisli da imaš malo dijete koje većinu svog vremena provede puzeći ili igrajući se na podu i neprestano dira sve oko sebe i potom gura prste u usta ili nos. Jasno je da to vodi do crijevne infekcije.
Mnogi se bune protiv izuvanja i pri tom koriste razne argumente od toga da im je hladno (takvima dam papuče) do toga da su im cipele anatomske i da ih bole leđa kada hodaju bosi. Ali odlučno odbacujem sve te izgovore i kažem im da će preživjeti tih par sati.
Naravno da od osoba koje hodaju sa štapom ili u kolicima ne bih tražila da obrišu kotače prije nego što uđu u moju kuću, a osim toga imam i jednu iznimku. Dopuštam ulazak u cipelama kad pripremam zabavu jer ljudi u svečanim odjelima i koktel haljinama jednostavno ne izgledaju dobro bez cipela. Nakon toga temeljito usisam i dobro operem podove i staro pravilo opet stupa na snagu.