Je li krumpirofobija opravdana?

Znaš li koja namirnica najviše pridonosi debljanju? Nedavna istraživanja ukazala su na to da se debljaju oni koji jedu najviše krumpira, no fobija od konzumiranja krumpira zapravo nema temelja. Saznaj kada krumpiri mogu uzrokovati višak kilograma, te što te zapravo čini debljom
Vidi originalni članak

Krumpiri - opasnost za liniju?

Koje namirnice najviše utječu na debljanje? Iako je nedavno istraživanje ukazalo na krumpire, bilo bi pogrešno zaključiti da ih treba ukloniti s jelovnika. Osim, naravno, ako ne smatraš da je debljanje veći problem od nezdrave prehrane, koja nastaje izbacivanjem krumpira.

Istraživači s Harvardskog sveučilišta otkrili su da ljudi koji jedu najveće količine krumpira tijekom četiri godine najviše dobiju na težini. Spomenuto istraživanje obuhvatilo je 100.000 ljudi, koji su od 1986. godine ispunjavali upitnike o prehrani. Potom je njihov jelovnik uspoređen s tjelesnom težinom četiri godine kasnije. Rezultati su pokazali kako su na kilaži najviše dobili oni koji su jeli krumpire pripremljene na razne načine, uključujući kuhane i pržene.

Studija je utvrdila da je najveći porast težine povezan s prženim krumpirima - prosječno 1,5 kg u roku od četiri godine. Još je nekoliko namirnica označeno opasnima za liniju - slatkiši (kolači, krafne, keksi), peciva, pizza, piletina, gazirani sokovi, energetska i alkoholna pića, no najupečatljivije odzvanja poruka: "Jedeš li puno pomfrita, imat ćeš najviše problema s kontrolom težine."

Odakle krumpirofobija?

Čak i kad bi rezultat istraživanja bio ispravan - oko čega se stručnjaci spore - je li pitanje kilograma uopće presudno? Ili je fobija od krumpira uzrokovana pogrešno određenim prioritetima, koji mršavost postavljaju ispred zdravlja?

'Po mišljenju protivnika krumpira bolje je popiti konzervu gaziranog pića nego pojesti porciju pečenih krumpira, jer ona sadrži više kalorija.
No, zaboravljaju da pečeni krumpir sa svojim vlaknima i bjelančevinama djeluje mnogo zasitnije od soka punog praznih kalorija'
, tvrdi američki nutricionist Andy Bellattis.

'Pored toga, isti krumpir sadrži vitamine B i C, mangan, kalij i niz zdravih fitonutrijenata, kojih nema u gaziranim pićima.'

Najveći izvori praznih, nezasitnih kalorija su namirnice s puno dodanog šećera, čije količine u hrani postojano rastu od 1985. godine. Najviše šećera dodaje se napicima, koji tako "obogaćeni" postaju izvor tekućih kalorija. Zato ne ublažavaju glad, već navode na nesmetan unos dodatnih kalorija.

Glavno jelo je krivac

Osim što navodi na krivi put, prikazujući mršavost kao važniji cilj od zdravlja, harvardsko istraživanje nije dokazalo ni da su baš krumpiri odgovorni za debljanje.

'Iznenađuje me da su jela od krumpira povezana s većim porastom težine nego kolači, krafne i keksi. Slutim da ljubitelji krumpira općenito puno jedu te da se zapravo debljaju od drugih jela, dok im krumpiri služe samo kao prilog', komentirala je Marion Nestle, njujorška nutricionistica i pobornica zadržavanja krumpira na meniju svih prehrambeno osviještenih ljudi.

Posjeti missZDRAVA.hr