Brza dijeta: 5:2 dana
Principi Fast dijete
Dijeta se često naziva i 5:2 dijetom jer je njezin princip vrlo jednostavan: 5 dana u tjednu se jede normalno, dok se 2 dana u tjednu kalorijski unos svodi na četvrtinu standardnog unosa. Konkretno to za žene podrazumijeva unos od otprilike 500 kcal, a za muškarce 600 kcal dnevno. Bitno je da dani posta nisu uzastopni, a samo 'trošenje' dozvoljenih kalorija je prepušteno tebi na volju. Ako ti odgovara, 500 kcal možeš pojesti u jednom obroku, no dr. Mosley preferira rasporediti ih u 2 obroka – doručak i večeru, dok Mimi Spencer propagira više malenih obroka tijekom dana.
Tijekom cijele dijete potiče se unos hrane bogate proteinima i vlaknima jer će pružiti dulji osjećaj sitosti. Na jelovniku bi se trebali naći: riba, meso, mahunarke i povrće. Također, u danima kada se 'posti' valja izbjegavati rafinirane žitarice, osobito tjesteninu, rižu, ali i krumpir.
Spriječi nakupljanje izgubljenih kilograma
Držeći se ove dijete, žene mogu očekivati gubitak oko 0,5 kg tjedno, a muškarci nešto veći. Uspjeh uvelike ovisi o prehrani u danima kada se ne posti, stoga je bitno ne 'raspustiti' se tih 5 dana, već jesti umjereno. Ako želiš brže gubiti kilograme možeš probati svaki drugi dan smanjiti kalorijski unos. Tada to postaje dijeta 4:3 – pravila su i dalje ista, samo se 4 dana u tjednu jede normalno, a 3 dana se unosi 500, odnosno 600 kcal.
Jednom kada se postigne željena tjelesna masa, prelazi se na model 6:1 - 6 dana normalnog jedenja i 1 dan smanjenog kalorijskog unosa kako se izgubljeni kilogrami ne bi povratili. Tjelesnu aktivnost autori dijete ne naglašavaju posebno, ali ističu da je moguće se njome baviti i u danima kada je smanjen kalorijski unos, ali samo ako se osjećaš dobro. U suprotnom izbjegavaj intenzivnu tjelesnu aktivnosti.
Tko ne smije na Fast dijetu
Fast dijeta (Brza dijeta) nije primjerena za djecu, trudnice i dojilje. Također, osobe koje boluju od dijabetesa tip 1 ili primaju inzulin i osobe koje se oporavljaju od operacije ne bi smjele prakticirati ovu dijetu. Ako piješ lijekove, osobito Varfarin (antikoagulans) trebala bi se prije početka dijete savjetovati s liječnikom.
Prednosti dijete
Dijeta je jednostavna i ne pretjerano restriktivna što omogućuje dulje praćenje. Budući da dani smanjenog kalorijskog unosa nisu uzastopni, lakše je prebrodriti razdoblja krize i ne pretjerivati s hranom u 'normalnim' danima. Pridržavanjem dijete se unosi manje kalorija nego inače stoga je gubitak kilograma vrlo vjerojatan.
Nedostaci dijete
U danima kada se unosi 500, odnosno 600 kcal vjerojatna je pojava gladi pa je potrebno dobro isplanirati jelovnik kako bi se minimizirao rizik od izgladnjivanja i posljedičnog prejedanja tijekom dana.
Model održavanja izgubljenih kilograma dugoročno zahtijeva 1 dan smanjenog kalorijskog unosa što bi nekim pojedincima moglo teško pasti. Dijeta nije primjerena za osobe koje vole strukturirane programe i stroga pravila. Također, tjelovježba kao sastavni dio kvalitetnog mršavljenja nije dovoljno naglašena u dijeti.
Napomena
U danima kada se ne osjećaš dobro, bolje je ne smanjivati kalorijski unos kako ti organizam ne bi bio pod dodatnim stresom.
Primjer jelovnika
Dan kada se smanjuje kalorijski unos:
- Doručak: zobena kaša s jogurtom, jabuka
- Večera: pirjana piletina i povrće pripremljeno na pari
Doznaj više informacija o Alternate Day dijeti, odnosno o dijeti 'Izmjeničnih dana'.