Anti-ageing dijeta
Lisnato povrće poput kelja i špinata je zbog niske kalorijske vrijednosti idealno za dijetu, dok je korjenasto povrće poput cikle sjajan čistač organizma. Osim što usporavaju starenje, kelj, špinat i cikla jačaju imunitet cijelog organizma.
Može li nam povrće stvarno pomoći u bitci protiv starenja pitali smo dipl.ing. Sandru Krstev Barać.
'Činjenica je da je hrana bogata antioksidansima poput voća i povrća pravi saveznik u ublažavanju posljedica starenja. Naime antioksidansi, ili kako se ponekad nazivaju, tvari za dugovječnost suzbijaju oksidacijsko djelovanje slobodnih radikala i na taj način štite stanice'.
'Gomilanje slobodnih radikala u organizmu dovodi do oksidativnog stresa, zbog čega nastaju oštećenja tkiva i smrt stanica'.
Zbog toga je prehrana koja obiluje namirnicama bogatima antioksidansima, poput kelja, špinata i cikle, prava strategija u borbi protiv 'nagrizajućeg zuba vremena' objasnila je Sandra Krstev Barać.
Ciklom protiv starenja
Cikla je vrlo ljekovito povrće koje je dostupno tijekom cijele godine. Regulira krvni tlak, smanjuje kolesterol u krvi, povoljno utječe na živce i jača imunitet cijelog organizma.
Cikla je bogata selenom, koji ima funkciju čiščenja organizma i sprječava prijevremeno starenje.
Jod u cikli je dobar saveznik u borbi protiv ateroskleroze i kod usporavanja procesa starenja, pa se posebno preporučuje starijim osobama.
Špinat pomlađuje mozak
Špinat je sjajna zamjena za sve one koji ne vole piti mlijeko. Bogat je kalcijem i čuva tvoje kosti od ozljeda i starenja. U špinatu je pronađeno 13 različitih flavonoida, kemijskih spojeva koji se često nalaze u voću i povrću, a imaju snažno antioksidativno i potencijalno antikarcinogeno djelovanje.
Špinat je sjajan izvor vitamina C i beta-karotena , važnih antioksidansa koji spriječavaju oksidaciju kolesterola te čuvaju zdravlje srca i kvnih žila.
Dokazano je da špinat može zaštititi mozak od stresa i smanjiti slabljenje moždanih funkcija usljed starenja. Studija objavljena u svibnju 2005. u Journal of Experimental Neurology pokazuje da konzumiranje špinata može značajno smanjiti oštećenje mozga usljed moždanog udara i drugih neuroloških oštećenja.
Dijeta s keljem
Kelj ima snažno antioksidativno djelovanje, možda i najjače među povrćem. Karotenoidi (prirodni pigmenti koji daju boju voću i povrću), kojima kelj obiluje, moćni su antioksidanti koji štite stanice od štetnog djelovanja slobodnih radikala.
Kelj posjeduje 10 do 15 vrsta glukozinolata, kemikalija koje su uspješne u borbi protiv karcinoma, pogotovo karcinoma dojke i jajnika.
Ova namirnica je idealna za dijetu jer je siromašna kalorijama: u 100 g ima samo 50 kcal. Uz to je i dobar izvor C vitamina, poznatog antioksidansa koji i nakon kuhanja ostaje u kelju u velikim količinama.