Anina špageti dijeta
Naša istarska kuhinja se dosta bazira na raznim vrstama tjestenine – njoki, fuži, pljukanci, ravioli koji se najčešće pripremaju u umaku od kokošjeg, goveđeg mesa ili mesa divljači, s gljivama, šparugama ili tartufima.
Ljubitelj sam svih vrsta tjestenine, a na mom studentskom meniju često su se znala naći i talijanska jela – lazanje, makaroni, razna rižota i špageti. Kako se sve više pisalo o štetnosti bijelog brašna, bijelog šećera i bijele riže (tzv. jednostavnih ugljikohidrata koji između ostalog loše utječu i na crijevnu floru), trudila sam se zamijeniti ih njihovim zdravijim inačicama.
Osvježenje za ljubitelje tjestenine
Smeđi šećer koristim već nekoliko godina, a ni integralna tjestenina i riža mi nisu nepoznanica – i prije su se znale naći na mom ranijem jelovniku. Cure iz Vitaminoteke su se zaista potrudile da mi prehrana bude raznovrsna, ali i da ne patim za omiljenom hranom. Uz nove recepte s raznoraznim vrstama žitarica, obradovale su me uvrstivši omlet sa šparugama, rižoto od gljiva i tjesteninu u moju prehranu.
Ana često kuha i dijetne špagete s povrćem i Rio Mare tunjevinom. Pročitaj jedan od Aninih najdražih recepata s Rio Mare tunom...
Iako su jela s tjesteninom po mom mišljenju odlična podloga za kreativnost u kuhanju, tjesteninu sam uglavnom pripremala na vrlo jednoličan način - u pravilu s nekim mesnim umakom, tunom ili gljivama. Ugodno me iznenadila jedna nova kombinacija koja će vjerujem biti osvježenje svim ljubiteljima tjestenine, pogotovo onima kojima je, kao i meni leća novost.
Tjestenina s umakom od crvene leće (sastojci za 1 osobu):
- pola režnja češnjaka
- žlica nasjeckanog luka
- žlica maslinovog ulja
- malo praha ljute crvene paprike, malo papra i soli
- lovorov list
- pola šalice rajčice iz konzerve narezane na kockice
- ¼ šalice (oko 25 g) nekuhane crvene leće, dobro oprane
- 110 g integralne tjestenine
- malo svježeg peršina za posipanje
Priprema:- Na ulju propirjati češnjak i luk, dodati sol, papar i ljutu papriku.
- Dodati rajčicu, leću, 1,5 dcl vode i lovorov list, te ostaviti da zakuha.
- Poklopiti, smanjiti vatru i kuhati 20 do 25 minuta dok leća ne postane kremasta.
- Skuhati tjesteninu.
- Kad je umak gotov, umiješati kuhanu tjesteninu i svježi peršin.
- Na ulju propirjati češnjak i luk, dodati sol, papar i ljutu papriku.
- Dodati rajčicu, leću, 1,5 dcl vode i lovorov list, te ostaviti da zakuha.
- Poklopiti, smanjiti vatru i kuhati 20 do 25 minuta dok leća ne postane kremasta.
- Skuhati tjesteninu.
- Kad je umak gotov, umiješati kuhanu tjesteninu i svježi peršin.
Za nas koji se nismo često susretali s lećom, nekoliko korisnih podataka – ta se mahunarka probavlja lakše od graha, a 100 g leće ima dovoljno željeza da zadovolji pola dnevne potrebe organizma.
100 grama leće ima 350 kalorija
Bogata je vitaminima B, C, beta karotenom i retinolom, ali i mineralima- sadrži sumpor, fosfor, kalcij, kalij i magnezij. Što se kalorijske vrijednosti tiče, 100 grama leće ima 350 kalorija, a udio proteina je 35 posto i kako stručnjaci kažu, idealna je namirnica za fizički aktivne osobe.
Umak od crvene leće se odlično slaže sa svim vrstama tjestenine, a meni je najdraža varijanta sa špagetima ili spiralnom tjesteninom. I ovo jelo je dobilo izvrsne kritike sviju koji su ga imali priliku kušati, a da bude još bolje dodaj na kraju i malo parmezana. Dobar tek!