WHO preporučuje: Cijepljenje dva puta godišnje za učinkovitu zaštitu od HIV-a

Unsplash+
Nova injekcija protiv HIV-a, koju je Svjetska zdravstvena organizacija upravo preporučila, daje nadu u dugotrajniju i dostupniju prevenciju zaraze – uz samo dvije doze godišnje.
Vidi originalni članak

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je preporučila lenakapavir, novu injekciju koja se prima dvaput godišnje, kao snažno oružje u prevenciji HIV infekcije. Ovaj lijek razvila je farmaceutska tvrtka Gilead, a preporuka WHO-a predstavljena je na Međunarodnoj AIDS konferenciji u Kigaliju, Ruanda. Preporuka dolazi nedugo nakon što je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) dala zeleno svjetlo za njegovu primjenu, dajući novu nadu osobama koje su izložene povećanom riziku od zaraze HIV-om, piše Reuters.

daje se dva pita godišnje U SAD-u odobreno cjepivo koje bi moglo spriječiti prijenos HIV-a

Lenakapavir se primjenjuje samo dvaput godišnje, što ga čini dugotrajnijom alternativom svakodnevnim oralnim tabletama i drugim oblicima kraćeg djelovanja. Ova injekcija mogla bi znatno promijeniti pristup prevenciji bolesti, posebno za one koji se suočavaju s izazovima redovite primjene terapije, stigmatizacijom ili otežanim pristupom zdravstvenoj skrbi.

“Iako cjepivo protiv HIV-a još uvijek nije dostupno, lenakapavir je trenutno najbolja opcija koju imamo” , izjavio je Tedros Adhanom Ghebreyesus, glavni ravnatelj WHO-a.

Preporuke WHO-a dolaze u ključnom trenutku, s obzirom na to da su napori u prevenciji HIV-a stagnirali, a u 2024. godini zabilježeno je čak 1,3 milijuna novih infekcija. U borbi protiv HIV-a i dalje su prisutni brojni izazovi – od nedostatka financiranja do društvene stigme koja prati ovu bolest.

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a Je li osoba koja se liječi od HIV-a zarazna za svog seksualnog partnera?

Nove infekcije najviše pogađaju ranjive skupine poput seksualnih radnica, muškaraca koji imaju spolne odnose s muškarcima, transrodnih osoba, osoba koje konzumiraju droge putem injekcija, zatvorenika, djece i adolescenata.

WHO također preporučuje uvođenje javnozdravstvenog pristupa testiranju na HIV, uz korištenje brzih testova, koji bi uklonili jednu od glavnih prepreka pristupu dijagnostici – složene i skupe postupke.

Lenakapavir pripada skupini lijekova poznatoj kao inhibitori kapsida, a u velikim kliničkim ispitivanjima provedenima prošle godine pokazao je gotovo 100-postotnu učinkovitost u prevenciji HIV-a.

veliki napredak Znanstvenici korak bliže otkrivanju lijeka za HIV

Posjeti missZDRAVA.hr